Poniższy tekst jest fragmentem – wydanej przez nasz portal – “Instrukcji obsługi dziecięcych emocji” autorstwa psycholog Pauliny Wocka-Zyla. Jeśli jesteś zainteresowany całością, zajrzyj tutaj: https://psychologiadziecka.org/ebooki/instrukcja-obslugi-dzieciecych-emocji/ Poczucie winy pierwszy raz odczuwane…
Korzyści z uważności dla dzieci i nastolatków
Współczesne dzieci i nastolatki mają wiele powodów, by czuć się zestresowane. Praktyka uważności może być dla nich sposobem na radzenie sobie z trudnościami w szkole czy domu. Czym jest uważność…
Czy to jeszcze wybrzydzanie czy już neofobia żywieniowa?
Nie ma chyba rodzica, który w pewnym momencie nie opisałaby swojego dziecka jako wybrednego niejadka. Kiedy wybrzydzanie jest naturalne? Kiedy jest objawem neofobii żywieniowej? Małe dzieci do 12 miesiąca życia…
Dziecięce niepokoje i lęki
To normalne, że dzieci czasem się boją. To, co budzi ich niepokój, zmienia się wraz z ich rozwojem. Które dziecięce niepokoje są zupełnie normalne? Jakie powinny zmartwić rodziców? Co robić…
Odporność psychiczna dziecka
Myślimy, że dzieciństwo to błogi czas, tymczasem dzieci muszą sobie radzić z wieloma trudnościami w szkole, domu i kontaktach z rówieśnikami. Chcielibyśmy uzbroić dzieci w tarcze ochronną, która pozwoli im…
Potęga wdzięczności. Jak uczyć dziecko wdzięczności?
Badania jasno pokazują, że ludzie, którzy potrafią okazywać wdzięczność są szczęśliwsi i mniej zestresowani. Jak uczyć wdzięczności w świecie, który zdaje się cenić zbytek, a prawie każde dziecko ma w…
Adaptacja przedszkolaka
Gdy robimy coś po raz pierwszy towarzyszy nam wiele emocji – niepokój, smutek, obawa, ale także ekscytacja i ciekawość. Podobnie czuje się dziecko, gdy po raz pierwszy przekracza mury przedszkola….
Poczucie sprawiedliwości u dzieci rozwija się w wieku 6 lat
Czy 4.latek rozumie, że biorąc dla siebie większe ciastko niż to, które daje siostrze, zachowuje się niesprawiedliwie? Czy jest w stanie ocenić, że został skarcony niesprawiedliwie? Naukowcy twierdzą, że nie….
Psychologia rysunku dziecka
Interpretacja rysunków dziecka. Co o dziecku mówią jego rysunki? Jak je prawidłowo analizować? Jakie rysunki malucha można uznać za niepokojące? Interpretacja rysunków dzieci – kto i po co może to…
Dziecko w przebiegu konfliktów rówieśniczych
Aby adaptacja społeczna dziecka w środowisku szkolnym mogła przebiegać w sposób niezakłócony, muszą zostać spełnione podstawowe czynniki. Przystosowanie wymaga współpracy rodzica, szkoły oraz samego dziecka w celu uzyskania jak najlepszych…