[wpgmza id=”1″]

Psycholog dziecięcy – Katowice i okolice

Pod względem opieki psychologicznej dla dzieci, Katowice należą do regionów szczególnie potrzebujących wsparcia. Czas oczekiwania na pomoc w ramach NFZ bywa zbyt długi, a zagrożenia poważnymi efektami braku udzielenia dziecku wsparcia na czas duże.

Ile czeka się na wizytę u psychologa dziecięcego w Katowicach i dlaczego warto zgłosić się po pomoc jak najszybciej?

Przewiń stronę do listy psychologów

Opieka psychologiczna dla dzieci w Katowicach – terminy przyjęć

W całej Polsce brakuje psychologów dziecięcych. Szacuje się, że jedną ze specjalizacji, w której brakuje największej ilości specjalistów, jest właśnie psycholog dziecięcy. Katowice nie są tu wyjątkiem. Kolejki do specjalistów są długie.

Zgodnie z Informatorem o terminach leczenia dostępnym na rządowej stronie nfz.gov.pl, czas oczekiwania na wizytę w poradni psychologicznej dla dzieci wynosi od 3 do 6 miesięcy (w listopadzie 2020 wolne terminy były na okres od stycznia do kwietnia 2021 roku). Podobne terminy są w poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci.

W gabinetach prywatnych świadczących pomoc psychologiczną w Katowicach pomoc można uzyskać już w ciągu kilku dni. Jest to niezwykle ważne, bo ilość dzieci z pogłębiającymi się kryzysami psychologicznymi rośnie w Polsce w bardzo szybkim tempie. Ze względu na trudności w dostępie do pomocy psychologicznej dla dzieci znajdujemy się na drugim miejscu w Europie pod względem zakończonych zgonem prób samobójczych dzieci w wieku 10-19 lat.

Jeśli zauważasz u swojego dziecka problemy, nie zwlekaj – wybierz jeden z gabinetów proponowanych na naszej stronie i umów się na wizytę już dziś.

Samobójstwa dzieci w Katowicach:

Z danych udostępnionych przez policję na stronie policja.gov.pl wynika, że wśród wszystkich zamachów samobójczych popełnionych w Katowicach, samobójstwa dzieci stanowiły aż 7,8% w 2017 roku (w sumie 129 zamachów), 7% w 2018 (120 samobójstw) i 9% w 2019 (147 samobójstw).

Na tle innych województw, Komenda Wojskowa Policji w Katowicach notuje najwięcej zgłoszeń zamachów samobójczych. W 2019 roku prób samobójczych dokonało 10 dzieci z Katowic w wieku 7-12 lat (to najwyższy wynik w Polsce) i 137 nastolatków (12-18 lat). Dla porównania, KWP w Opolu zarejestrowała jedynie 9 takich przypadków.

Jak widać, choć problemy owocujące samobójstwem stanowią jedynie część problemów psychologicznych u dzieci, to w Katowicach problem ten jest szczególnie palący, jest to bowiem region przodujący nie tylko w samobójstwach osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży.

Z jakimi problemami warto szukać wsparcia u psychologa dziecięcego?

Lista możliwych problemów z którymi warto zgłosić się do psychologa jest duża. Dla rodziców najważniejsze objawy, które powinny zmotywować ich do udania się z dzieckiem na konsultacje psychologiczne to:

  • Zmiana zachowania dziecka – zarówno w zakresie większego niż dotychczas pobudzenia, jak i wyhamowania aktywności. Każda zmiana zachowania może być sygnałem poważniejszego problemu czy trudności, której doświadcza dziecko,
  • Pojawienie się problemów zdrowotnych, których nie udało się zdiagnozować medycznie (np. tiki, częste biegunki lub wymioty, gorączkowanie, moczenie nocne),
  • Problemy w relacjach z rówieśnikami – bycie ofiarą nękania lub sprawcą takich zachowań, nagłe zawieszenie kontaktów z rówieśnikami.

O wizycie w poradni warto pomyśleć również wtedy, kiedy rodzinę czekają duże zmiany, do których warto dziecko przygotować – np. przeprowadzka, emigracja, rozwód. Niekiedy zaledwie konsultacja wystarcza, by wyjaśnić trudności. Nie w każdej sytuacji konieczne będzie korzystanie z psychoterapii dziecka czy całej rodziny. 

Psycholog dziecięcy pomoże uporać się z wieloma problemami. Od trudności szkolnych dziecka, przez problemy w rozwoju emocjonalnym, poznawczym czy werbalnym aż po sytuacje wsparcia psychologicznego dziecka chorego.

Zapoznaj się z naszymi wizytówkami i opiniami. Gabinety psychologiczne dla dzieci i młodzieży w Katowicach czekają na Twój telefon.

Katowice
KATOWICE