Wiesz, jak odpoczywać? - Psychologia Dziecka

Światowy Dzień Odpoczynku Od Świętowania

Dziś obchodzimy fantastyczne święto – Światowy Dzień Odpoczynku Od Świętowania!

Na szczęście, życie dostarcza wielu okazji do świętowania. Świętowanie samo w sobie jest ważną potrzebą człowieka, chociaż poziom tej potrzeby jest różny. Jedni nie cierpią imprez nawet z okazji swoich urodzin, a inni organizowaliby domówki co 2 dni. Jedni lubią świętować sukcesy przy ciepłej herbacie i ulubionym serialu, a inni na parkiecie przy głośnej muzyce. Niezależnie jednak od tego, jak lubisz świętować, dziś jest czas, żeby od tego odpocząć!

Tylko… trochę nie wiadomo, jak do tego podejść. Czy obchodzenie święta nie jest już samo w sobie… świętowaniem?

Dziś, w tę jesienną sobotę, przedstawimy kilka sposobów na efektywny relaks w trakcie świętowania nieświętowania. Bo głównym celem tego dnia jest regeneracja, która dostarczy energii potrzebnej do cieszenia się wszystkimi zbliżającymi się okazjami.

Oto nasza złota lista:

  1. Bądź dla siebie dobry. To, co o sobie myślisz kształtuje nie tylko Twoją samoocenę, ale także faktyczną sprawczość. Zobacz: co dzieje się w Tobie, kiedy myślisz „dam radę”, a co, kiedy pomyślisz „jestem beznadziejny”? Jak się masz, gdy myślisz „zrobiłem, co było w mojej mocy”, a co, gdy myślisz „znów zrobiłem za mało”? To drugie odbiera energię, prawda? Więc nie rób sobie tego. To, co Ci wychodzi lub kończy się niepowodzeniem nie definiuje Ciebie w żaden sposób. Twoja relacja z samym sobą jest najważniejsza w Twoim życiu, bo to z nią wychodzisz naprzeciw drugiemu człowiekowi. Temat wpływu myślenia o sobie na życie człowieka zasługuje na osobny artykuł. Ale dziś chcemy Ci powiedzieć po prostu: zadbaj o relację ze sobą. Zadbaj o siebie.
  2. Rozluźnij ciało. Czasem samo siedzenie lub leżenie może być niewystarczające dla spiętych mięśni. W Internecie można znaleźć wiele propozycji ćwiczeń relaksujących, które nie tylko mają szansę zlikwidować bóle pleców i kończyn, ale także uspokoić myśli i odciążyć psychikę. Za przykład można podać chociażby ćwiczenia progresywne Jacobsona. Internet podaje jednak znacznie więcej rozwiązań, więc wykonaj te, które w Twoim odczuciu będą dla Ciebie najlepsze. Dobrym pomysłem może być także wizyta u fizjoterapeuty.
  3. Nie pracuj. Pewnie wiesz to z doświadczenia – wychodzisz z pracy, ale głowa zostaje jeszcze przy zadaniach, które musisz dokończyć, poprawić, zacząć… Daj sobie dziś możliwość prawdziwego wyjścia z pracy.
  4. „Gdy będę miał chwilę dla siebie, to…” – to co? Co byś zrobił? Złap okoliczności, kiedy miałeś taką myśl. Może masz możliwość zrobić to właśnie dziś?
  5. Spotkaj się z bliskimi… albo się nie spotykaj. W zależności, co jest Ci dziś bardziej potrzebne. I tak, to jest okej, kiedy odwołasz spotkanie z powodu zmęczenia.
  6. Może… posprzątaj? Czasem chaos w naszym otoczeniu jest zewnętrznym wyrazem chaosu w środku. A gdyby tak przechytrzyć wewnętrzny chaos i zacząć porządkować swoje życie od… wytarcia kurzu?
  7. Przeczytaj, obejrzyj, zagraj w to, co lubisz. Masz tak, że wpadasz w pułapkę dokończenia czegoś tylko dlatego, że to zacząłeś, chociaż… wcale nie sprawia Ci radości, a powinno? No więc dziś zrezygnuj z tych ambitnych planów doczytania do ostatniej strony bardzo nudnej książki i zajmij się tym, co lubisz.
  8. Świeże powietrze. Podaruj sobie dziś sowitą dawkę tlenu. Spacer, otworzenie okna, leżenie na trawie… Chłoń naturę.
  9. Zdrowe, ale smaczne jedzonko. Nakarm swoje ciało witaminami, ale niech to nie będzie danie, które nie ma smaku.
  10. Alpaki. Jeśli lubisz zwierzęta i przebywanie z nimi daje Ci radość, to polecamy wybrać się do najbliższej zagrody z alpakami. Jeśli opiekunowie pozwolą, pogłaszcz te puchate szyje, daj im marchewkę i zobacz, jak urocze stworzenia chodzą po tej ziemi. Jakkolwiek powstał świat, to super, że znalazło się w nich miejsce również dla uśmiechniętych, puchatych szyj.

Rodzaje odpoczynku

Sposobów na odpoczynek jest więcej, w zależności, którego z 7 rodzajów odpoczynku potrzebujesz. Są to: odpoczynek fizyczny (np. leżenie), psychiczny (np. zajęcie się hobby), emocjonalny (np. pisanie pamiętnika), kreatywny (np. napisanie wiersza), sensoryczny (np. samotny spacer), społeczny (np. przebywanie w samotności), duchowy (np. medytacja).

Trzymaj się! I odpoczywaj dokładnie tak, jak Ci dziś najwygodniej! Ciepłego koca i smacznej kawusi!

1 thoughts on “Wiesz, jak odpoczywać?

  1. Pingback: Jak tam Twoje nerwy? - Psychologia Dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies