Odzyskać siebie. Zestaw narzędzi do pracy z pacjentami DDA to wyjątkowy materiał zawierający przydatną wiedzę, wskazówki do pracy terapeutycznej z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików (DDA), a także konkretne karty pracy i propozycje ćwiczeń.
Jest to jedno z pierwszych opracowań w Polsce dla terapeutów pracującymi z pacjentami DDA.
Co znajdziesz w środku?
- opis ról DDA w rodzinie alkoholowej;
- 22 karty pracy dla pacjenta do wykorzystania na etapie rozliczania się z przeszłością w trakcie terapii;
- 23 karty pracy dla pacjenta do wykorzystania na etapie zmiany obrazu siebie w trakcie terapii;
- 15 kart pracy dla pacjenta dot. tworzenia satysfakcjonujących relacji;
- podsumowanie terapii i zadania bonusowe (w tym test na ustalenie dominującej roli DDA w rodzinie).
Syndrom DDA to zaburzenie, które szczególnie często występuje u osób mających za sobą doświadczenie dorastania w rodzinie dysfunkcyjnej (zwłaszcza alkoholowej). Przez rodzinę dysfunkcyjną rozumie się rodzinę dotkniętą problemem uzależnienia, przemocy lub ciężkiej choroby jednego lub więcej członków.
Systemy takie kształtują jednostkę w sposób niewłaściwy, poprzez przekazywanie zasad i sposobów funkcjonowania, które znacząco różnią się od zdrowych schematów reprezentowanych przez resztę społeczeństwa.
Dorośli, którzy mają za sobą tego typu doświadczenia, w swoim codziennym życiu często miewają trudności z funkcjonowaniem wśród ludzi, tworzeniem związków, rozumieniem siebie. Nie potrafią powiedzieć, dlaczego – mimo najszczerszych chęci – ich życie jest skomplikowane, a najprostsze rzeczy sprawiają im trudność.
Niniejszy zestaw narzędzi ma ułatwić pracę zwłaszcza początkującym terapeutom, ale przyda się również psychologom. Pokazuje on, jak poprowadzić pacjenta występującego w różnych rolach i pomóc mu pokonać wyuczone trudności i ograniczenia.
Przykładowe strony:
Jestem psychologiem, pedagogiem resocjalizacyjnym oraz Trenerem Umiejętności Społecznych. Doświadczenie zdobywałam jako wychowawca w Specjalistycznych Placówkach Wsparcia Dziennego, Trener Umiejętności Społecznych oraz trener warsztatów profilaktycznych i prozdrowotnych. Od sierpnia 2022 prowadzę własną praktykę psychologiczną Empatium, w której każdy może znaleźć miejsce dla siebie.
Krystyna (zweryfikowany) –
Małgorzata Łagowska (zweryfikowany) –
Martyna M. (zweryfikowany) –
Oby więcej takich kart dla dorosłych!