Telefon od mamy odstresowuje nie gorzej niż uścisk - Psychologia Dziecka

Matki które pracują i nie mogą spędzać z dziećmi tak wiele czasu jak by chciały, powinny pamiętać o tym, aby często dzwonić do swoich dzieci. Jak donoszą naukowcy, telefon od mamy potrafi uspokoić i odstresować nie gorzej niż przytulenie.

W badaniu wprowadzono w stres 60 dziewczynek w wieku 7-12 lat. (Dla tych mam, które martwią się etycznością takich badań – stres wywołano w taki sposób, że dzieci musiały rozwiązywać zadania matematyczne oraz wygłosić krótką przemowę, pod obserwacją obcych sobie osób).

Po wykonaniu zadania, matki dziewczynek z jednej z grup od razu je przytuliły i pocieszały. Matki dziewczynek z drugiej grupy nie były fizycznie obecne, zatem mogły jedynie zadzwonić. Trzecia grupa (kontrolna), nie miała kontaktu z matką – dzieciom puszczono do oglądania „Marsz Pingwinów”.

Efekt redukcji poziomu stresu zbadano poprzez analizę poziomu oksytocyny – hormonu, który obniża poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres. Oksytocyna wydziela się w sytuacji otrzymywania wsparcia emocjonalnego. Dr Leslie Seltzer, odpowiedzialny za realizację badań podkreślił, że uważano iż oksytocyna może wydzielać się tylko w sytuacji bezpośredniego kontaktu społecznego, opartego na kontakcie fizycznym. Mówiąc prostym językiem – w sytuacji w której ktoś nas przytula lub głaszcze. Podczas badania okazało się jednak, że poziom oksytocyny może wzrosnąć również w sytuacji w której wsparcie i kontakt społeczny ze strony matki realizowany jest na odległość.

Nie jest jeszcze do końca jasne, czy efekt uspokojenia dzięki rozmowie telefonicznej możliwy jest jedynie na linii matka – dziecko, czy też oksytocyna może wzrosnąć podczas telefonicznego kontaktu z inną osobą (koleżanką czy babcią). Dla nas jednak najważniejszy jest jeden wniosek z badań  – jeśli Twoje dziecko przeżywa trudne chwile a nie możesz być z nim bezpośrednio – dzwoń. Efekt uspokojenia będzie podobny do tego, jaki byłby gdybyś mogła dziecko przytulić.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies