Jak pomóc dziecku wybrać zawód - Psychologia Dziecka

Czy uważacie, że 19 lat to wystarczający wiek do tego, aby podejmować decyzję odnośnie swojej przyszłości? A przecież tyle lat mają maturzyści, którzy decydują o tym co będą zdawać na maturze i jakie studia rozpoczną. Czy współczesnemu nastolatkowi łatwo jest podjąć decyzję o kierunku swojej drogi życiowej, kiedy widzi, że żaden praktycznie zawód nie daje pewności zatrudnienia? Takie decyzje – zwłaszcza teraz, w sytuacji gospodarczej zapaści – wcale nie są proste. Czy można dziecku jakoś w nich pomóc?

Rozmawiaj z dzieckiem o jego zainteresowaniach i hobby. Zachęcaj do tego by je rozwijał – z zainteresowań może wyłonić się pasjonująca praca, a jeśli nawet tak się nie stanie, to dzięki hobby Twoje dziecko będzie miało odskocznię od tego, czym zajmować się będzie na co dzień.

Zachęcaj dziecko do tego, by eksplorowało swoje mocne i słabe strony. Masz większe doświadczenie i możesz wskazać dziecku cechy, jakie przydatne są w poszczególnych zawodach – pozwól mu jednak samemu zdecydować czy się do danej rzeczy nadaje.

Nie krytykuj wyborów dziecka – w dzisiejszych czasach rzadko zdarza się pracować tylko w jednej branży czy w zawodzie. Przy każdym wyborze analizuj zarówno plusy jak i minusy wyboru i rozmawiaj o tym z dzieckiem.

Staraj się pokazać dziecku jak najwięcej możliwości, które go otaczają. Daj mu materiał, nad którym będzie mogło myśleć.

Nie realizuj własnych ambicji kosztem przyszłości Twojego dziecka. To, że ono nie chce być takie jak Ty nie znaczy wcale, że Cię nie kocha.

Pozwól dziecku popełniać błędy – dzięki temu będzie silniejsze w przyszłości.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

2 thoughts on “Jak pomóc dziecku wybrać zawód

  1. basia says:

    z naszymi maluchami korzystamy z gier edukacyjnych specjalnie przygotowanych do nauki slownictwa np. “Angielskie Słówka” z Adamigo i bardzo ładnie sie uczą

  2. Podpis says:

    Kupowaliśmy z mężem samochód i mąż przy moim wsparciu pożyczył od naszej 12-letniej córki 5.000 zł i oczywiście obiecał,że zwróci jak tylko będzie miał.Było to 5 mcy temu.Teraz mąz ma pieniądze ale nie chce oddać – albo zbywa milczeniem albo śmieje się i nic .Jak wyegzekwować pieniądze,które dziecko zaoszczędziło np.prezenty z komunii,na imieniny czy urodziny,kieszonkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies