STAW CZOŁA PRZECIWNOŚCIOM – warsztat dla młodzieży 15-19 lat

59,00 

SKU: pdz-ako-001 Kategoria:

Opis

Scenariusz warsztatu skierowanego do młodzieży (15-19 lat) o sposobach radzenia sobie z trudnościami (poznanie swoich potrzeb i zasobów; zrozumienie emocji – poznanie ich funkcji i sposobów przeżywania i zdrowego rozładowywania nadmiaru; szukanie wsparcia). E-book jest skierowany do: nauczycieli, pedagogów, wychowawców, doradców zawodowych i rodzinnych, animatorów grup młodzieży oraz do wszystkich, którzy mają możliwość i kompetencje do przeprowadzania podobnych szkoleń dla młodych. Jest więc podręcznikiem, w jaki sposób przeprowadzić warsztat, co użyć i z czego skorzystać, żeby osiągnąć cel: czyli umożliwić młodzieży w wieku 15-19 lat nabycie umiejętności wykorzystywania w praktyce sposobów radzenia sobie z trudnościami. Liczba stron: 157 (103 +  54)

Na materiał składają się: 62 strony opisu przeprowadzanie warsztatu, 41 stron dodatków, 54 strony prezentacji. Scenariusz jest podzielony na 6 części – razem ze wstępem i zakończeniem. Części są numerowane od 0 do 5. Część 0 jest po prostu Wstępem (przywitanie, kontrakt, zawiązanie grupy, zabawa integracyjna) i nie wymaga prezentacji. Kolejne części (od 1 do 5) posiadają już przypisane im prezentacje o tych samych numerach, które są potrzebne do omawiania treści, to jest abstrakcyjnego uogólniania. To znaczy, że przy przeprowadzaniu tematu nr 1, należy wyświetlać prezentację nr 1. Dodatkowo, każda część teoretyczna jest podzielona na fragmenty, zaznaczone literami. Litery te znajdują się również na poszczególnych slajdach. Przykładowo: prowadząc temat nr 1, fragment b – należy korzystać ze slajdów z prezentacji 1, oznaczonych literą B.
Momenty, w których należy wyświetlić prezentację, są zaznaczone w scenariuszu odpowiednim piktogramem.

Części składowe warsztatu Staw czoła przeciwnościom:

Słowem wstępu – kim jestem i na czym się opiera prezentowany warsztat.

I Na początek:

 1. Cel i czas trwania – wyraźnie zaznaczony cel warsztatu (poznanie sposobów radzenia sobie w sytuacjach trudnych i nabycie przez uczestników warsztatów umiejętności wykorzystywania ich w praktyce) oraz jego cele szczegółowe (wiedza, umiejętności, postawy), a także ramy czasowe warsztatu (10 h).
 2. Grupa docelowa – charakterystyka uczestników warsztatów (młodzieży w wieku 15-19 lat).
 3. Jak korzystać z podręcznika? – informacje o zawartości podręcznika.

II Metodyka:

 1. Uczenie się przez doświadczenie – warsztat opiera się na teorii uczenia się Davida Kolba (cykl składający się z 4 etapów). Tu znajduje się opis etapów i uzasadnienie, dlaczego warto oprzeć się o tę teorię.
 2. Metody i techniki – opis każdej metody i techniki zawartej w scenariuszach warsztatu.
 3. Motyw przewodni – warsztat jest spójny pod względem motywu, w tym przypadku: motywu wędrówki górskiej, który przejawia się w symbolice, metaforach i graficznym przedstawieniu (np. w aneksach – kartach pracy, na prezentacjach). Motyw sprawia, że warsztat jest ciekawszy i wyzwala kreatywność w tworzeniu materiałów 🙂 Tutaj znajduje się więc wyjaśnienie symboliki i uzasadnienie utrzymania koncepcji wędrówki górskiej.
 4. Wskazówki dla prowadzącego – kilka rad.

III Bloki tematyczne:

Tu znajduje się właściwy scenariusz warsztatu, oparty na teorii uczenia się przez doświadczenie. Wszystkie tematy są więc zbudowane na schemacie Kolba.

 1. Wstęp – czas na przywitanie, przedstawienie się uczestników, kontrakt, integrację.
 2. Mój plecak pełen kamieni – temat o sytuacjach trudnych i z czego się składają: dlaczego są trudne?
 3. Sposób na kamienie – odpowiedni ekwipunek – o potrzebach i zasobach.
 4. Sposób na kamienie – wyrzuć je – o emocjach, ich funkcjach, dlaczego trzeba je przeżyć, jak je rozpoznać, o informacjach, jakie za sobą niosą…
 5. Sposób na kamienie – podziel się ciężarem plecaka – o tym, dlaczego warto szukać wsparcia i gdzie je znaleźć.
 6. Zakończenie – podsumowanie, ewaluacja, pożegnanie.

IV Dodatki:

 1. Plan – tabela z informacjami o czasie trwania poszczególnych elementów i o materiałach dydaktycznych.
 2. Materiały dydaktyczne – osobny spis wszystkich potrzebnych rekwizytów.
 3. Aneksy – 14 aneksów
 4. Bibliografia i netografia

V Prezentacje


Liczba stron: 157 (103 +  54), format: e-book, 6 plików pdf do własnego wydruku.
ISBN 978-83-67092-14-2
Uwaga! Ten materiał jest w formie elektronicznej.
Zobacz przykładowe strony:


AUTORKA

Adriana KopećAdriana Kopeć
Z wykształcenia jestem pedagogiem oraz doradcą zawodowym i rodzinnym. Jestem jedną z założycielek Interdyscyplinarnego Koła Naukowego FamiliaR na Uniwersytecie Wrocławskim, zajmującego się szeroko pojętą tematyką wychowania, rodziny, edukacji, wspomagania i terapii młodzieży.

 

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „STAW CZOŁA PRZECIWNOŚCIOM – warsztat dla młodzieży 15-19 lat”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *