W rodzinie z kilkorgiem dzieci, taka sytuacja zawsze może się zdarzyć – faworyzowanie jednego z dzieci (lub mniejsza uwaga i miłość poświęcane jednemu z nich). Choć psychologowie od dawna wiedzieli, że sytuacja bycia „czarną owcą” w rodzinie odbija się niekorzystnie na psychice dziecka i może mieć silny wpływ na dziecko w przyszłości, to dopiero niedawno odkryto, że faworyzacja prowadzić może do zwiększenia ryzyka pojawienia się depresji w późniejszym życiu i to zarówno u dzieci odrzuconych, jak i tych, które były faworyzowane.
Socjolog Jill Suitor z Purdue University,który prowadził badania, po przeanalizowaniu danych pochodzących z 275 rodzin. Najpierw przeanalizowano wywiady z matkami, których udzieliły one w latach 60 tych i 70 tych (na tej podstawie oszacowano czy w rodzinie występowała faworyzacja któregoś dziecka), a niedawno, przebadano potomstwo tych matek – w sumie671 osób.
Szkodliwy efekt faworyzacji, jak się w badaniach okazało, nie mija wraz z opuszczeniem przez dziecko domu, ale ma wpływ na jego funkcjonowanie jako osoby dorosłej również poza domem. Wpływ ten, obejmuje zarówno faworyzowanych jak i odrzucanych, co oznacza, że faworyzacja wpływa na wszystkie dzieci w rodzinie. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że dziecko – po którejkolwiek ze stron by nie było – odczuwa niesprawiedliwość, która kłóci się z obrazem szczęśliwej rodziny.
Najczęstszym problemem, z którym zetknęli się podczas badań naukowcy, było zaburzenie stanu emocjonalnego osób pochodzących z rodzin, w których występowała faworyzacja. Problemy emocjonalne badanych najczęściej nosiły znamiona stanów depresyjnych.
Jaki z badań wniosek dla nas, wart zapamiętania w codziennym życiu? Po pierwsze, jeśli faworyzujesz jedno dziecko, to jemu również wyrządzasz krzywdę, po drugie zaś, jeśli doświadczyliśmy niesprawiedliwego traktowania w dzieciństwie, to nasze obecne problemy emocjonalne, mogą właśnie z tego wynikać – niezależnie od tego, jaką pozycję w rodzinie przyjmowaliśmy.
źródło:PAP
fot.:Paco Loera/SXC.hu
Proszę o radę, jak postępować z dzieckiem i jak z nim rozmawiać w przypadku ZAGINIĘCIA jednego z rodziców.
Szczegóły na moim blogu.
Dziękuję