Drugie dziecko to buntownik? - Psychologia Dziecka

rodzenstwoO tym jak wpływa kolejność urodzeń dzieci w rodzinie na ich życie i osobowość jest od wielu lat przedmiotem zainteresowań psychologów, a kolejne badania odkrywają przed rodzicami i naukowcami kolejne prawdy, o których warto wiedzieć wychowując dziecko.
Wiemy już, że najstarsze dzieci są bardziej odpowiedzialne, a najmłodsze mają tendencję do optymistycznego patrzenia na życie. Kolejne zależności między kolejnością w rodzinie, a osobowością odkryli niedawno naukowcy z Pensylwanii badając ponad 360 dzieci zarówno pod katem poziomu testosteronu, kolejności urodzin i prosząc dzieci by prowadziły dziennik pozaszkolnych aktywności. Jakie wnioski?

Najstarsze dzieci w rodzinie wprawdzie okazują się najbardziej samodzielne, ale również najłatwiej dostosowują się i podporządkowują zasadom i regułom. Dzieci urodzone jako drugie mają za to naturę buntownika. Z czasem, kiedy dzieci dorastają, u dzieci urodzonych jako drugie dochodzi też do rozwoju takich cech jak otwartość na doświadczenia oraz niezależność. U dzieci urodzonych jako pierwsze, ta otwartość niewiele zmienia się w czasie rozwoju osobniczego.

Co ciekawe, na kształtującą się osobowość dziecka wpływa też szybkość przyrostu testosteronu w okresie dorastania. I to nie tylko u chłopców ale również u dziewczynek. Te dzieci w których następuje szybki i gwałtowny przyrost testosteronu we wczesnym okresie dorastania stają się bardziej odporne na wpływ społeczny. Dokładnie zaś chodzi o to, że mają tendencję do bycia bardziej niezależnymi i nie przejmują się aż tak bardzo tym „co ludzie powiedzą”.

źródło: telegraph.co.uk
fot.: Cynthia Turek

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies