Zarówno w Polsce, jak i na świecie mamy coraz więcej wypalonych zawodowo osób. Coraz wyższe wymagania stawiane przez pracodawców, nowe technologie, które mają usprawniać nam pracę, ale równocześnie powodują, że pracujemy znacznie szybciej niż dawniej i w większym napięciu, a także kryzys i idący za nim lęk przed utratą pracy powodują, że jesteśmy coraz mocniej zagrożeni wypaleniem zawodowym. Wypalenie zawodowe, dotyka już 25-30% pracowników, a drugie tyle jest wypaleniem zagrożonych. Niestety, jak donoszą najnowsze badania, wypalenie zawodowe rodziców przenosi się na dzieci.
Dzieci tylko pozornie nie interesują się praca rodziców. To, jak rodzice postrzegają swoją prace i to czy daje im ona satysfakcje czy nie, jest przez dzieci zauważane bardzo szybko. Odczuwają one zdenerwowanie rodziców pracą i doświadczają na własnej skórze złych humorów wypalonych rodziców. W efekcie dzieci odczuwają negatywne emocje, są nie zainteresowani szkołą i edukacją oraz mają poczucie, że poświęcanie się dla szkoły nie ma sensu.
Wypalenie zawodowe rodziców przekłada się na poczucie braku korzyści z edukacji. Nawet jeśli rodzice są wykształceni, to dzieci i nastolatki zauważają, że nie pomaga ono rodzicom w poczuciu szczęścia. Dochodzą więc do wniosków (skądinąd trudno zaprzeczyć, że w takiej sytuacji słusznych), że edukacja w niczym im nie pomoże. Niektóre nastolatki z przebadanych 500 dzieci w Finlandii, doświadczyły nawet fizycznego zmęczenia, charakterystycznego dla wypalenia zawodowego.
Wypalenie zawodowe zaraża głównie w obrębie płci – wypalenie matek przenosi się na córki, ojców na synów. Z poziomem zarówno wypalenia rodziców jak i zaraźliwości emocjonalnej tym stanem, wiąże się też status materialny rodziny. Im wyższy, tym wypalenie ma silniejszy efekt.
Jeśli czujesz, że Twoja praca cię męczy i że nie jesteś w stanie funkcjonować w pełni i szczęśliwie w swojej pracy, lepiej zastanów się nad jej zmianą. Dla Twojego dziecka, Twoje wypalenie zawodowe może być bowiem znamienne i jest w stanie zaważyć nawet na jego edukacji.