czyli jak przygotować dziecko do pobytu w przedszkolu?
Niektóre dzieci, już od pierwszego dnia, czują się w przedszkolu jak ryba w wodzie. Z innymi pojawia się problem – dziecko płacze, krzyczy, nie chce chodzić do przedszkola a nawet może miewać objawy somatyczne zbliżone do tego jak wygląda fobia szkolna. Wszystko, byle tylko do przedszkola nie iść. Zrozpaczeni rodzice często nie wiedzą co zrobić – czy zrezygnować z przedszkola czy na siłę posyłać przerażone i zrozpaczone dziecko mając nadzieję, że sytuacja sama się ułoży? A wszystko byłoby znacznie prostsze, gdybyśmy tylko odpowiednio przygotowali dziecko do pójścia do przedszkola.
Dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola?
Powodów jest wiele, ale u podłoża większości z nich kryje się lęk. Dziecko boi się, że nie poradzi sobie w przedszkolu (od wszystkich dzieci wymaga się tego samego, a każde dziecko jest na nieco innym etapie rozwoju motorycznego i psychicznego). Wymagania, które stawia przed nim obca dla dziecka osoba budzą sprzeciw, lęk i niechęć. Jest on tym mocniejszy im mniej dziecko wie o przedszkolu. Jeśli dziecko nie rozumie tego dlaczego jest odprowadzane do przedszkola i co go w tym nowym, obcym miejscu może spotkać, jego lęk jest zupełnie naturalny.
Na czym powinno polegać przygotowanie dziecka do przedszkola?
- Już na kilka tygodni przed pierwszą wizytą w przedszkolu, zaczynamy tłumaczyć dziecku powody, dla których będzie do przedszkola odprowadzane. Omawiamy je w kategoriach pozytywnych (żebyś mógł się rozwijać, uczyć, móc bawić z innymi dziećmi, miał nowe zabawki). Tłumaczenie dziecku, że „mamusia musi iść do pracy” nie jest dla trzylatka jasne – po pierwsze nie rozumie on wartości pieniądza i związku między pracą a zabawką o której marzy, po drugie zaś, takie tłumaczenie może w dziecku wywołać poczucie, że zostanie porzucone.
- Jeśli istnieje taka możliwość, warto zabrać dziecko na dni otwartych drzwi w przedszkolu, aby mogło oswoić się z nowym miejscem.
- Rodzice powinni opowiadać dziecku o przedszkolu – można w tym celu stosować metodę bajek terapeutycznych i opowiadać historię o dziecku, które bało się pójść do przedszkola lub dziecku, któremu przedszkole bardzo się podobało – maluch w nowym miejscu traci poczucie bezpieczeństwa i strategie przemycone w bajkach mogą mu pomóc oswoić się z nowym miejscem.
- Dla dziecka w ciągu pierwszych kilku dni ważny jest kontakt z nauczycielem. Trzylatka nie interesują jeszcze zbyt mocno społeczne kontakty z rówieśnikami, z których większość też się boi. Dlatego warto zadbać o to, aby dziecko przy pierwszej wizycie, mogło spędzić z nauczycielem nieco czasu w towarzystwie rodziców.
- Dowiedz się, jakie schematy zachowań stosowane są w przedszkolu. Dzieci często boją się leżakowania, do których przebiera się je w piżamki. Aby uniknąć scen i dramatów po kilku dniach przedszkola, do wszelkich sytuacji, których dziecko nie zna z domu, musisz je przygotować (przez bajki i opowiadanie)
- W dniu pierwszej wizyty w przedszkolu można dać dziecku przytulankę czy inną zabawkę, która pomoże przetrwać trudne chwile rozstania z rodzicami.
- Nigdy nie strasz dziecka tym, że je w przedszkolu zostawisz. Lęk przed tym, że rodzice nie wrócą jest niezwykle trudny do zredukowania.