Dzieci, które na początku szkoły na nową sytuację reagują lękiem, objawami depresyjnymi bądź zwiększoną agresją są wiktymizowane przez swoich rówieśników przez kolejne lata szkoły, nawet jeśli dziecko nie wykazuje już objawów lęku czy obniżenia nastroju. Ta wiktymizacja sprawia, że dzieci stają się częściej adresatem szykan czy mobbingu ze strony swoich rówieśników.
Badania związane z tym, jak kształtują się relacje w grupie rówieśniczej dzieci w wieku szkolnym przeprowadzono w USA. Wynika z nich, że efekt pierwszego wrażenia w przypadku uczniów szkół podstawowych trwa bardzo długo. Jeśli dziecko na początku szkoły ujawni swój niepokój, lęk czy będzie smutne i niechętne chodzeniu do szkoły, jego rówieśnicy przypną mu odpowiednią łatkę, z którą dziecko będzie musiało borykać się przez kolejne lata. To prowadzić może zarówno do utrzymywania się wysokiego poziomu lęku czy niepokoju mimo tego, iż przy normalnych relacjach z rówieśnikami, objawy te zostałyby wygaszone.
Z badań wynika, że pierwszych kilka dni w szkole i to jak dziecko „pokaże się” w grupie rówieśniczej może wpłynąć na dalszych kilka lat jego edukacji. Warto więc dziecko przygotować odpowiednio na pierwsze dni w nowej klasie – zadbać o jego samopoczucie, redukcję niepokoju i lęku i dobry humor.
źródło:eurekalert.org