Szczęśliwe dziecko = zdrowy dorosły - Psychologia Dziecka

szczesliwe-dzieciJeśli chcesz, aby twoje dziecko było zdrowym i pełnym wigoru dorosłym, zadbaj o jego szczęśliwe dzieciństwo. Health Psychology w swoim ostatnim numerze opublikowała badania które dowodzą, że osoby, które jako 7 latki mniej negatywnie reagowały na stres oraz umiały pozostawać w stanie spokoju i koncentracji przez dłuższy czas, 30 lat później były znacznie zdrowsze niż ich rówieśnicy którzy mieli mocniej stresujące dzieciństwo.

Badania na 7 latkach były przeprowadzone pod kątem poziomu aż 15 rodzajów zachowań opisanych na trzech wymiarach – umiejętności koncentracji, odporności na stres i zahamowań w zachowaniu (nieśmiałości, trudności w komunikacji). Te same dzieci, 30 lat później zbadano na okoliczność takich chorób jak nowotwory, choroby serca, astma, zawał, udar, żółtaczka, gruźlica, wrzody, artretyzm.

Osoby które jako dzieci były bardziej odporne na stres i prowadziły bardziej szcześliwe życie wykazywały znacznie mniejszą podatność na zachorowania w późniejszym etapie życia. Różnica była większa u kobiet – stąd teza, że czynniki emocjonalne odgrywają w zdrowiu kobiety nieco większą rolę niż u mężczyzny.

Dla rodziców ważny wniosek z badań jest jednak jeden – dbanie o dzieci i sprawianie że ich dzieciństwo pozbawione jest przykrych przeżyć, chroni dzieci przez cały okres ich późniejszego, dorosłego życia.

fot.: Stephen Fell

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies