Sport, młodzież, picie alkoholu i przemoc - Psychologia Dziecka

sport młodzieżSport to zdrowie. Tak przynajmniej zwykliśmy uważać. Sporty – zwłaszcza zespołowe- polecane są jako zajęcia dla młodzieży mają bowiem budować ducha zespołu, uczyć współpracy, budować osobowość lidera i ogólnie kształtować charakter. I kształtują – lecz nieco inaczej niż kilkadziesiąt lat temu, kiedy sporty zespołowe zyskiwały na popularności. Ostatnie badania nad wpływem sportu na nastolatków wykazały, że poza pozytywnymi elementami sport niesie ze sobą też sporo zagrożeń – takich jak zwiększone picie alkoholu i podwyższona agresja.

Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży to cel, który stawia przed sobą wiele ośrodków sportu i fundacji. Z zaprezentowanych jednak kilka dni temu na konferencji w Filadelfii badań wynika, że u młodych chłopców, drużynowe zajęcia sportowe prowadzą do picia i zwiększenia poziomu agresji. W badaniach porównano dane zebrane od 13.000 uczestników badania – w porównaniu do grupy nie uprawiającej sportu, młodzież usportowiona mniej pali, rzadziej ma depresje, ale więcej pije i częściej zamieszana jest w sytuacje w wykorzystaniem przemocy. Największy wpływ na wzrost poziomu agresji mają sporty zespołowe kontaktowe. Sport ma więc dwie strony – pozytywną i negatywną.

Naukowcy drążąc temat negatywnych skutków uprawiania sportu podkreślają, że wzrost zachowań ryzykownych jest tym większy im bardziej gloryfikuje się sportowców. Innymi słowy mówiąc, pobłażanie dziecku tylko dlatego że ciężko trenuje może doprowadzić do tego, że tworzy się w nim poczucie bycia kimś wyjątkowym, stojącym poza zwykłymi ograniczeniami dla „normalnych” nastolatków.

źródło:abcnews.go.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies