Skinderella i Gastronomic - aby dzieci rozumiały chorobę - Psychologia Dziecka

serceMałe, kilkuletnie dzieci, które z przyczyn różnych zaburzeń muszą być hospitalizowane, wiedzą i czują że są chore i potrzebują pomocy. Dla lepszej współpracy dziecka z personelem medycznym, lepiej byłoby, aby dzieci nie bały się i rozumiały konieczność przeprowadzenia nierzadko bolesnych zabiegów, diet czy konieczności przebywania w szpitalu. Problem polega jednak na tym, że rodzice często nie umieją dziecku wyjaśnić jego choroby – zarówno ze względu na brak medycznej wiedzy jak i na strach przed tym, jak przekazać dziecku trudną wiadomość. Lekarze często nie potrafią przełożyć swojego języka, na język zrozumiały dla dzieci. Dlatego, dwie lekarki – Dr Kim Chilman-Blair i Dr Kate Hersov stworzyły drużynę superbohaterów, których zadaniem, jest edukować chore dziecko o jego chorobie.

Dzieci znacznie łatwiej przyjmują treści podane im w strawny dla nich sposób. W taki, który jest spójny z ich aktualnym obrazem świata, który może ich zaciekawić. Pisaliśmy już o tym, jak ważna jest rola bajek w życiu dzieci i jak wiele z bajek dzieci mogą się nauczyć. Na bardzo podobnej zasadzie skonstruowany jest świat superbohaterów.

Jest ich kilkoro, a każdy specjalizuje się w określonych zaburzeniach i chorobach:

  • Chi – wie wszystko o płucach
  • Axon – specjalista od mózgu. Ma psa – robota o imieniu Abacus który liczy
  • Pump – (na zdjęciu) bohater „od serca” jego super siła i szybkość sprawia, że krew krazy w naszych żyłach
  • Skinderella – wie wszystko o kościach i skórze i umie transformować się w szkielet
  • Gastronomic – odpowiada za trawienie i cały układ trawienno – wydalniczy. To jego sprawką są burczenia w brzuchu.

Problemy medyczne dziecka, opisywane są za pomocą postaci superbohaterów Ich trudności z pokonywaniem wroga (wirusy, zarazki) i wpływie jaki ich działania mają na siebie nawzajem. Takie przedstawienie dziecku jego stanu pozwala mu lepiej zrozumieć jego stan ale wpływa też na poprawę współpracy między dzieckiem a lekarzami. Dziecko chętniej będzie znosić uciążliwą dietę, jeśli potraktuje ją jako „zapasowe paliwo” i „dostawę super broni” dla Skindrelli.

Program edukacji dzieci za pomocą zestawu superbohaterów został dopiero opracowany i zostanie niedługo wdrożony na grupie dzieci w wieku 10-15 lat. Jeśli się sprawdzi, lekarki mają przygotować edycję również dla młodszych dzieci. Jak na razie powstało 10 programów w formie komiksów, które wyjaśniają dzieciom ich stan – przygotowano komiksy dzieki którym dzieciom wyjaśniona zostanie między innymi białaczka, padaczka, cukrzyca typu I i astma.

Medikidzs – komiks medyczny, będzie kosztował 5,99£, choć lekarki chciałyby, by był dostępny dla dzieci za darmo.

źródło:bbc.uk

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies