Dzieci aktywne fizycznie szybciej zasypiają - Psychologia Dziecka

spiące dzieckoJeśli z zazdrością patrzysz na synka przyjaciółki, który grzecznie przez dwie godziny potrafi bawić się klockami, podczas gdy twoje dziecko biega po całym domu jak szalone, nie mogąc usiedzieć na miejscu, pociesz się tym, że twoje dziecko przynajmniej szybko zasypia. Z nowych badań, przeprowadzonych w Nowej Zelandii wynika, że dzieci, które czas spędzają aktywnie w sensie fizycznym, szybciej zasypiają i łatwiej im zapaść w sen. Dzieci, które prowadzą bardziej siedzący tryb życia (spędzają czas przed komputerem, na zabawie klockami, przed telewizorem) mają większe trudności ze snem.

Dr. Ed A. Mitchell , przebadał prawie 600 dzieci – do badań posłużył mu miernik aktywności fizycznej, które dziecko nosiło ze sobą przypięte do talii przez 24 godziny. Średnio, czas zaśnięcia zajmował dziecku 26 minut. Każda dodatkowa godzina aktywności fizycznej powyżej średniej oznaczała jednak o 6 minut krótszy czas zasypiania. To co badadczy szczególnie zaniepokoiło to fakt, że przeciętnie dzieci miały w ciągu dnia zaledwie 43 minuty intensywnej aktywności fizycznej.

Dzieci, które są bardziej aktywne, poza tym, że szybciej zasypiają śpią też dłużej (rzadziej wybudzają się przed czasem) a zdrowy i odpowiednio długi sen, jest dla dziecka niezwykle ważny. Zbyt krótki sen jest przecież powiązany (nie tylko u dzieci) z problemami psychologicznymi i otyłością.

Jeśli chcesz więc mieć nie tylko zdrowe, nie otyłe dziecko, które nie marudzi przed snem, – przed snem, wybiegaj je porządnie!

źródło: reuters.com

fot.:Carla Peroni/SXC

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies