Obraz ciała dziecka pochodzi od matki - Psychologia Dziecka

dziecko aktywnosc fizycznaCoraz więcej nastolatek cierpi na zaburzenia odżywania. Choć najczęściej pojawia się tu obżarstwo, którego efektem jest nadwaga, oraz anoreksja, która może prowadzić nawet do śmierci, to zaburzeń odżywiania jest znacznie więcej – parasomnie (nocne objadanie się), bulimia,  napady żarłoczności, jedzenie rekreacyjne (jedzenie wtedy kiedy nie jest się głodny) – wszystko to powoduje, że ciało dziecka się zmienia – najczęściej przybierając na wadze. W efekcie zaś, dziecko jest bardziej podatne na choroby serca a także na ostracyzm społeczny i problemy psychologiczne – zwłaszcza w okresie dojrzewania, kiedy źródłem opinii na temat siebie staje się świat rówieśników.

Nie wszystkie jednak dzieci cierpią na zaburzenia odżywiania i są otyłe. Nie wszystkie spędzają całe dnie przed telewizorem. Profesor Edward Abramson, autor książki “Emotional Eating” („Jedzenie emocjonalne”) szukając przyczyn tych różnić, wskazuje na rolę rodziców, a głównie matek.

Według niego, to od matki zależy, jaki obraz ciała (jako pożądany) będzie miało dziecko i jak będą wyglądać dziecka zwyczaje w zakresie aktywności fizycznej. W toku dorastania, dziecko- przez modelowanie (naśladowanie) przejmuje niektóre zachowania, wartości i postawy rodziców. Niektóre w trakcie życia się zmieniają, inne pozostają względnie stałe. Zainteresowanie aktywnością fizyczną należy do jednej z nich. Innymi słowy mówiąc, jeśli sama jesteś – jako matka – niezbyt aktywna fizycznie, Twoje dziecko również ma spore szanse na to, że ćwiczeniami nie będzie zainteresowane. To w jaki sposób ty się zachowujesz, jako mama wpłynie na Twoje dziecko w zakresie jego obrazu idealnej (akceptowalnej) sylwetki oraz aktywności fizycznej.

Zdaniem Abramsona, lepiej jest pokazywać dziecku, że lubi się ćwiczyć (przez to że samemu chodzimy na siłownię czy squasha) niż zmuszać dziecko do aktywności fizycznej, podczas gdy my rozkładamy się przed telewizorem. Będzie to zdrowsze i dla nas i dla dzieci.

źródło: divinecaroline.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies