Niespokojny sen dziecka zapowiedzią depresji - Psychologia Dziecka

Depresja nie jest zaburzeniem dotykającym jedynie dorosłe osoby. Może występować również u dzieci. W 2007 roku, w raporcie WHO stwierdzono, że u coraz większej ilości dzieci można stwierdzić depresję (blisko 40% dzieci traci poczucie „sensu życia”) a stale obniża się również wiek w którym dzieci zapadają na tę chorobę.

Brytyjscy psychiatrzy postanowili zając się tym tematem mocniej i poprzez analizę snu dziecka i badania przekrojowe doszli do wniosków, że wczesne wykrywanie zaburzeń snu o 8 latków może zmniejszyć ryzyko pojawienia się depresji w późniejszym wieku.

Z badań w których wzięło udział 300 par bliźniąt wynika, że dzieci które w wieku 8 lat mają zaburzenia snu (polegające na niechęci do zasypiania, trudnościach z zaśnięciem, niespokojnym śnie, koszmarami, zgrzytaniem zębami przez sen, lękami i zaburzeniach długości snu) są bardziej narażone na rozwój zaburzeń depresyjnych w wieku 10 lat. Nie stwierdzono natomiast aby depresja w wieku 10 lat zawsze poprzedzona była zaburzeniami snu.

Niemniej jednak, pozytywna korelacja między niespokojnym snem dziecka a depresją to wskazówka dla rodziców aby uważniej obserwowali swe pociechy – nawet kiedy dzieciaki już śpią. Terapia zaburzeń snu może bowiem pomóc w powstrzymaniu rozwoju choroby afektywnej.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

1 thoughts on “Niespokojny sen dziecka zapowiedzią depresji

  1. Pingback: Co powoduje problemy ze snem u dzieci? 10 powodów - Psychologia Dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies