Kiedy dzieci nie słuchają rodziców? - Psychologia Dziecka

Od czego zależy to, czy dzieci przekraczają zakazy rodziców? Czy są jakieś reguły, które dzieci łamią częściej niż inne? Od czego zależeć będzie to czy dzieci słuchają rodziców czy też nie? Okazuje się, że są pewne obszary, które stanowią obszar ich osobistej przestrzeni, w których dzieci sprzeciwiają się rodzicom częściej, tak jakby nie chciały, aby to rodzice mieli decydujący głos w tym, co dla dziecka ważne. Te reguły są obecne już u 4 latków. A o jakie obszary chodzi?

Badania nad tym, w jakich sytuacjach dzieci są bardziej skłonne przekraczać reguły przeprowadzono w Kanadzie. Dzieci poproszono o zabawę w odgrywanie ról – miały wcielić się w rolę swoich równolatków i opowiedzieć o tym, kiedy ich wyimaginowany towarzysz byłby skłonny przekroczyć zakaz rodziców, a kiedy nie. Okazało się, że są trzy główne sytuacje, w których dzieci  – nawet w wieku 4 lat – nie chcą aby rodzice wydawali im zakazy i nakazy i w tych sytuacjach są skłonne do nieposłuszeństwa. Te obszary to:

  • wybór znajomych z którymi dziecko chce się bawić
  • sposób spędzania wolnego czasu przez dziecko (wybór zabawy)
  • ubiór dziecka

Dzieci, które wypowiadać miały się za to, czy ich wyimaginowany przyjaciel zasugerowany przez badaczy, byłby nieposłuszny rodzicom czy nie, bardzo jasno zdawały sobie sprawę z tego, że reguły zostają przekroczone. Mimo tego, w trzech wyżej wymienionych obszarach, wykazywały tendencję do nieposłuszeństwa.

Jeśli więc dziecko złości się na Ciebie i jest nieposłuszne kiedy zabraniasz mu zabawy z kolegą, nie oznacza to, że Twoje dziecko jest wyjątkowo niegrzeczne. Ono po prostu broni swojej tożsamości i jest to cecha dzieciom wspólna.

źródło: eurekalert.org

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies