WIELKI PAKIET PLAKIETEK “POROZMAWIAJMY O…”
zajęcia TUS/ godzina wychowawcza/ zajęcia z pedagogiem/ psychologiem/ psychologiem szkolnym/ zajęcia w grupie/ zajęcia indywidualne w terapii psychologicznej/ rewalidacja/ sytuacja okołorozwodowa
Pomoc terapeutyczna do wszechstronnego i wielokrotnego wykorzystania – dla dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i przedszkolaków.
CO ĆWICZYMY:
- wyrażanie wartości, potrzeb, uczuć i swojego zdania,
- otwarcie w grupie,
- umiejętność dyskusji na wiele tematów.
NARZĘDZIE MOŻNA STOSOWAĆ:
- przy pierwszej rozmowie indywidualnej oraz w grupie,
- żeby ułatwić otwarcie się na dialog,
- wielokrotnie (np. przy wprowadzaniu nowej osoby do grupy, po dłuższej przerwie, cyklicznie, jako przerywnik w zajęciach lub kiedy grupa „opornie” pracuje).
INSTRUKCJA do plakietek “POROZMAWIAJMY O…”
Wykonanie: Przeczytaj różne stwierdzenia i pytania. Spośród propozycji plakietek wybierz co najmniej 5 (może być więcej). Może to być coś, co chodzi Ci po głowie, co myślisz, czujesz, co Ci się podoba lub nie – to zależy od Ciebie.
Pomocne wskazówki z pracy gabinetowej
Narzędzie można stosować na 3 sposoby:
- Po rozłożeniu plakietek, prosimy każde dziecko o wybranie 3–5 plakietek, które najbardziej do niego pasują, o których chciałoby opowiedzieć.
- Dzieci wybierają plakietki dla innych. Wybierają to, czego chcą się dowiedzieć o innych.
- Odwracamy wszystkie plakietki napisami do dołu, każdy losuje kolejno po jednym pytaniu i tak do wyczerpania plakietek (losowe wybieranie sprzyja rozmowie na trudne tematy, które nie zostałyby wybrane celowo).
Bardzo często korzystam z tego narzędzia podczas zajęć. Wracam do niego w chwilach, kiedy widzę, że uczestnicy są wycofani, niechętni do rozmowy wprost. W działaniu łatwiej o swobodę, rozmowę i otwarcie się. Zdarza się, że dzieci podczas przeglądania plakietek komentują stwierdzenie, które je zainteresowało, i nawiązuje się dialog. Dzięki tej pomocy zauważam, kto jest powściągliwy w wyrażaniu siebie, kto wnikliwie zastanawia się, co wybrać na swój temat, kto jest otwarty i wybiera od razu 10 plakietek, i bez skrępowania opowiada.
Liczba stron: 66 (format: e-book, plik pdf do własnego wydruku).
Uwaga! Materiał jest w formie elektronicznej – plik pdf.
Zobacz przykładowe strony:
Karina Machura
Psycholog dziecięcy, trener umiejętności społecznych oraz dogoterapeuta. Pracuje z dziećmi przejawiającymi różne trudności: emocjonalne i rozwojowe, z dziećmi z autyzmem, nadpobudliwością, mutyzmem wybiórczym. lękiem, fobią społeczną oraz napadami złości.
Alicja (zweryfikowany) –
Katarzyna R. (zweryfikowany) –
Agnieszka Kwiatkowska (zweryfikowany) –
Monika Nowak (zweryfikowany) –