Jak wychowujemy dziecko - czyli rola przekazów rodzinnych - Psychologia Dziecka
Benjamin Earwicker
Benjamin Earwicker

„Jesteś taka sama jak Twoja matka” – usłyszeć takie zdanie boi się każda kobieta. Niestety, podświadomego kopiowania niektórych wzorców nie da się uniknąć. Zwłaszcza jeśli chodzi o sposób wychowywania dzieci. Co ciekawe, to właśnie matki kopiują i naśladują wzorce które wpoiły im ich matki. Ojcowie, wychowują dzieci zupełnie inaczej – jakby na przekór swoim matkom. Czyżby mężczyźni pamiętali to co im się w ich dzieciństwie nie podobało, a kobiety zapomniały o tym same stając się matkami?

Badania nad przekazywaniem sposobu wychowania rozpoczęto jeszcze w latach 90 tych w Ohio. Naukowcy – w tym spora grupa psychologów, obserwowała grupę rodziców notując jak często dawali swoim dzieciom klapsy, jak często im czytali oraz jak często i w jaki sposób okazywali im swoją miłość i uczucie. Porównywano to potem do tego w jaki sposób osoby te, były wychowywane przez swoich rodziców (na podstawie wywiadu). Ostatnio, badania powtórzono – głównie ze względu na to, że przez ostatnią dekadę mocno zmienił się sposób wychowywania dzieci – więcej wkłada się w wychowywanie otwartych komunikatów o miłości i uczuciu a mniej bije dzieci.

Po analizie danych okazało się, że matki wychowywały dzieci bardzo podobnie do tego, jak same były wychowywane – tak samo często przytulały, czytały dzieciom jak i dawały im klapsy. Innymi słowy – jeśli matka była bita, będzie bić. Ojcowie zaś, stosowali odmienne strategie. Ojcowie bici, nie stosowali przemocy wobec dzieci.
Naukowcy, przy okazji ostatnich badań odkryli jeszcze jedną dość nietypową rzecz – mianowicie, to matki były tymi rodzicami, które częściej dawały klapsy dzieciom. Czyżby teza o tym, że to ojciec jest bardziej agresywny okazał się mitem?

W niektórych przypadkach, ojcowie kopiowali swoich ojców, ale było to na tyle rzadkie, że nieistotne statystycznie – jak zatem ojcowie uczą się być ojcami? Oto zagadka, której naukowcy nie dali rady rozwiązać – skoro bowiem ojcowie nie posiłkują się tym czego sami się nauczyli przez doświadczenie, jak wyjaśnić ich metody wychowawcze?

Jak uważacie, skąd ojcowie wiedzą jak mają się zachowywać jako ojcowie?

źródło: eurekalert.org

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies