Asystenci dla dzieci z ADHD - Psychologia Dziecka

guillermo ossa
guillermo ossa

We Wrocławiu od września rozpocznie się program wspomagający rozwój dzieci z ADHD. Program polega na pomocy dzieciom w nauce w trakcie zajęć szkolnych. Dziecko, ze zdiagnozowanym ADHD ma otrzymać asystenta, który będzie towarzyszył mu i pomagał w trakcie zajęć, siedząc z dzieckiem w jednej ławce. Taki indywidualny tok nauczania, realizowany w klasie, ma zapewnić dzieciom możliwość korzystania w pełni z nauczania.

Programem objętych ma zostać 25 szkół, a asystent towarzyszyć ma uczniom klas I-III. Nadal rwa nabór na osoby chcące pracować w ten sposób z dziećmi.
Czy takie rozwiązanie może rzeczywiście dzieciom pomóc? Wydaje się, że tak – przy deficytach uwagi dziecko, nie jest w stanie skoncentrować się na zadaniu samodzielnie. Opieka drugiej osoby to możliwość ciągłego pilnowania i naprowadzania dziecka na właściwą ścieżkę. Pozostaje jednak pytanie, na ile obecność asystenta będzie przeszkadzająca dla reszty klasy i czy dla samego ucznia, to, że siedzi w ławce z dorosłym nie będzie powodem napiętnowania wśród rówieśników.

Poza tym program jest dość kosztowny. Wprawdzie asystenci mają być zatrudnieni na ¾ etatu, ale płacić im trzeba. Na razie, koszty pokryje Unia Europejska, jak będzie w przyszłości – zobaczymy. Prawdziwy problem zacznie się bowiem wtedy, kiedy pomoc okaże się zbawieniem dla chorych na ADHD, a środki się skończą i dziecko przyzwyczajone do pomocy, zostanie samo.

 

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies