Gdy dziecko nie chce jeść nowych potraw - Psychologia Dziecka

fot.: Paul Heer
fot.: Paul Heer

Wiele dzieci niechętnie próbuje nowości jedzeniowych. Jeśli jeszcze do tego nasze dzieci to „Tadek-niejadek” wprowadzenie nowego smaku do naszej kuchni jest szczególnie trudne. Czy są szanse aby uniknąć walki przy stole, płaczu, próśb i gróźb czy wreszcie móc zarzucić starą metodę „leci samolocik”?

Tak, o ile nowe potrawy będziemy wprowadzać rozważnie i z dbałością o dziecko. Oto kilka porad jak wprowadzić do dziecięcej diety nieco nowości – nie da się przecież wiecznie żyć na serze i czekoladzie.

Pamiętajmy, że wprowadzanie nowych smaków to również praca nad elastycznością dziecka i otwartością na nowe doświadczenia.

  1. Jedna nowość na posiłek – wprowadzając nowy produkt czy smak, którego dziecko nie zna, nie przesadź z ilością. Jedno nowe, nieznane warzywo wystarczy – wprowadzając ich więcej sprawiasz że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i nieufnie patrzy na cały talerz.
  2. Jeden ulubiony dodatek na posiłek – jeśli wprowadzasz coś nowego, zadbaj, by na talerzu dziecka znalazło się coś co Twoje dziecko uwielbia – w ten sposób wytworzysz pozytywne skojarzenie z nowym produktem. (np. wprowadzając nowe mięso podaj do niego frytki)
  3. Pozwól dziecku wybrać nowy produkt. Dziecko które samo wskaże coś, czego chce spróbować będzie miało większe poczucie kontroli sytuacji.
  4. Coś za coś. Jeśli chcesz przekonać dziecko do czegoś, czego ono na pewno samo nie wybierze negocjuj z nim. Ty wybierasz produkt dla dziecka, Twoje dziecko dla Ciebie. (pozostaje Ci modlić się by nie były to ogórki kiszone z białą czekoladą)
  5. Jedz razem z dzieckiem – nie gotuj dla dziecka osobnego posiłku z nowym produktem. Widząc że Ty jesz to samo dziecko czuje się bardziej bezpiecznie i ma większą odwagę do eksploracji nowości.
  6. Nałóż małą porcję – najpierw podaj dziecku małą porcję i daj mu możliwość zdecydowania czy podana potrawa mu smakuje czy nie. Jeśli nałożysz dziecku na talerz dużo, będzie przytłoczone i przerażone – tym samym zwiększasz szansę na to że dziecku obiad nie będzie smakować.
  7. Powtarzaj próby – jeśli Twojemu dziecku potrawa nie smakowała, nie wahaj się spróbować ponownie. Czasami dzieci muszą się oswoić z produktem. Jeśli możesz, zmień wygląd potrawy którą dziecko już raz odrzuciło i nie mów mu że to to samo. Może poprzednio miało gorszy dzień?
  8. Pamiętaj, że dla Twojego dziecka jesteś wzorem. Dziecko obserwuje Cię i naśladuje – jeśli Twoje nawyki żywieniowe są kiepskie, nie spodziewaj się cudów po swoim dziecku.

fot.: Paul Heer

źródło:happytobeathome.net

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies