Wiele dzieci niechętnie próbuje nowości jedzeniowych. Jeśli jeszcze do tego nasze dzieci to „Tadek-niejadek” wprowadzenie nowego smaku do naszej kuchni jest szczególnie trudne. Czy są szanse aby uniknąć walki przy stole, płaczu, próśb i gróźb czy wreszcie móc zarzucić starą metodę „leci samolocik”?
Tak, o ile nowe potrawy będziemy wprowadzać rozważnie i z dbałością o dziecko. Oto kilka porad jak wprowadzić do dziecięcej diety nieco nowości – nie da się przecież wiecznie żyć na serze i czekoladzie.
Pamiętajmy, że wprowadzanie nowych smaków to również praca nad elastycznością dziecka i otwartością na nowe doświadczenia.
- Jedna nowość na posiłek – wprowadzając nowy produkt czy smak, którego dziecko nie zna, nie przesadź z ilością. Jedno nowe, nieznane warzywo wystarczy – wprowadzając ich więcej sprawiasz że dziecko traci poczucie bezpieczeństwa i nieufnie patrzy na cały talerz.
- Jeden ulubiony dodatek na posiłek – jeśli wprowadzasz coś nowego, zadbaj, by na talerzu dziecka znalazło się coś co Twoje dziecko uwielbia – w ten sposób wytworzysz pozytywne skojarzenie z nowym produktem. (np. wprowadzając nowe mięso podaj do niego frytki)
- Pozwól dziecku wybrać nowy produkt. Dziecko które samo wskaże coś, czego chce spróbować będzie miało większe poczucie kontroli sytuacji.
- Coś za coś. Jeśli chcesz przekonać dziecko do czegoś, czego ono na pewno samo nie wybierze negocjuj z nim. Ty wybierasz produkt dla dziecka, Twoje dziecko dla Ciebie. (pozostaje Ci modlić się by nie były to ogórki kiszone z białą czekoladą)
- Jedz razem z dzieckiem – nie gotuj dla dziecka osobnego posiłku z nowym produktem. Widząc że Ty jesz to samo dziecko czuje się bardziej bezpiecznie i ma większą odwagę do eksploracji nowości.
- Nałóż małą porcję – najpierw podaj dziecku małą porcję i daj mu możliwość zdecydowania czy podana potrawa mu smakuje czy nie. Jeśli nałożysz dziecku na talerz dużo, będzie przytłoczone i przerażone – tym samym zwiększasz szansę na to że dziecku obiad nie będzie smakować.
- Powtarzaj próby – jeśli Twojemu dziecku potrawa nie smakowała, nie wahaj się spróbować ponownie. Czasami dzieci muszą się oswoić z produktem. Jeśli możesz, zmień wygląd potrawy którą dziecko już raz odrzuciło i nie mów mu że to to samo. Może poprzednio miało gorszy dzień?
- Pamiętaj, że dla Twojego dziecka jesteś wzorem. Dziecko obserwuje Cię i naśladuje – jeśli Twoje nawyki żywieniowe są kiepskie, nie spodziewaj się cudów po swoim dziecku.
fot.: Paul Heer
źródło:happytobeathome.net