Czas dla mamy – 5 porad jak mieć więcej czasu dla siebie - Psychologia Dziecka

czas-dla-mamyBycie mamą malucha to pełnoetatowa praca, którą zrozumieć mogą tylko …mamy. Choć większość swojego czasu poświęcamy dziecku nie wolno jednak zapominać o sobie. Zaniedbanie, frustracja i zmęczenie niekorzystnie odbiją się na psychice mamy a to z kolei wpłynie na nasze dziecko. Lepiej więc znaleźć lepszy sposób na zarządzanie swoim czasem aby móc poza opieką znaleźć czas na własne przyjemności i hobby.
Jak znaleźć tą odrobinę czasu?

 1. Korzystaj z drzemki malucha
  Często mamy kładąc malucha do popołudniowej drzemki, zasypiają razem z nim. Ten czas można jednak spożytkować znacznie bardziej efektywnie. Postaraj się wykorzystać czas w którym dziecko śpi dla siebie – nie dla sprzątania czy gotowania. Niech ta godzinka będzie Twoim czasem w środku dnia.
 2. Śpij w innych godzinach niż dziecko
  Jeśli Twój maluch śpi dłużej rankiem – stawaj wcześniej od niego. Jeśli wcześnie zasypia możesz kłaść się nieco później i czas ten spożytkować na bycie ze swoim partnerem. Pamiętaj, że on może czuć się nieco opuszczony i musisz mu również poświęcić nieco uwagi.
 3. Planuj dokładnie zakupy
  Po pierwsze wybieraj sklepy przyjazne dzieciom – jeśli maluch nie będzie marudził zmarnujesz mniej czasu na uspokajanie go i zabawianie. Planuj dokładnie drogę zakupów by nie musieć się wracać do sklepów czy nadkładać drogi.
 4. Spotykaj się z innymi mamami
  Nie tylko na plotki i pogaduchy ale również po to by czasowo wymieniać się opieką nad dziećmi. W czasie kiedy Twoja koleżanka pilnuje swojego i Twojego malucha ty możesz skoczyć do banku czy do fryzjera, a w przyszłym tygodniu zrobić to samo dla niej.
 5. Ucz się wielozadaniowości
  Choć nie jest to łatwe, wielozadaniowość mocno pomaga mamie. Dzięki temu można w krótszym czasie wykonać więcej zadań aby potem mieć nieco więcej czasu dla siebie.

fot.: Maj-Britt Høiaas Lassen/SXC

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies