Imię dla dziecka – jak wybrać? - Psychologia Dziecka

psychologia-imieniaWybór imienia dla dziecka to bardzo poważna decyzja. Nie tylko Ty będziesz używać swego dziecka cały czas, ale również Twoje maleństwo będzie z imieniem rosło, identyfikowało się, będzie przez nie rozpoznawane. Wpływ psychologii imienia na dziecko jest ogromny. Imię wpływać będzie bowiem na dziecko przez całe życie – na jego kontakty z rówieśnikami, postrzeganie społeczne a nawet na poczucie własnej wartości dziecka i jego osobowość. Z reguły, rodzice uważają, że wybierają dziecku imię na podstawie tego, jakie imię rodzicom się podoba. Prawda jest jednak zgoła inna – na wybór imienia dla dziecka ma nie tylko „lubienie” imienia, ale również aktualna moda, oczekiwania i aspiracje rodziców wobec dziecka i całe spektrum skojarzeń, które z imieniem mają rodzice, rodzina, znajomi.

Jak dobrze wybrać imię dla dziecka? Kilka poniższych wskazówek powie Ci na co zwracać uwagę.

Znaczenie imion
Bardzo często, rodzice szukając dobrego imienia dla dziecka sugerują się jego znaczeniem opisanym w wielu książkach czy artykułach. Warto pamiętać o tym, że główne znaczenie imienia to nie znaczenie „podręcznikowe” lecz nasze osobiste skojarzenia przypisywane danemu imieniu. Skąd się biorą takie skojarzenia? Z naszych doświadczeń osobistych – tego jakie książki czytaliśmy, jakie imiona mieli nasi znajomi z dzieciństwa, ludzie którzy nas otaczają.
Wybór imienia na podstawie jego znaczenia opisywanego w literaturze to jedna z najgorszych rzeczy, które można dziecku zrobić. Dlaczego? Bo na podstawie opisu stworzymy sobie pewne oczekiwania wobec dziecka i będziemy dążyć do ich wypełnienia. A co jeśli okaże się że nasza Marzenka (imię związane z „duszą artystyczną”) talentu nie ma za grosz?

Wybierzmy więc pod rozwagę te imiona które dobrze nam się kojarzą, z którymi mamy pozytywne skojarzenia, a potem popytajmy znajomych i rodzinę z jaką osobą kojarzy nam się „Mirek” czy „Adrian” – dzięki temu, zgromadzimy wiedzę o tym, jak nasze dziecko przez pryzmat swojego imienia będzie postrzegane.

Dobór imienia do nazwiska
Twoje dziecko choć jeszcze nie ma imienia, ma już jakieś nazwisko. Dobierając imię trzeba na nie zwrócić uwagę i wybrać takie, które będzie dobrze brzmiało i dobrze komponowało się z nazwiskiem. Do krótkiego nazwiska (2 sylaby) wybieramy imię dłuższe i odwrotnie, do długiego nazwiska imię krótsze – takie zestawienia brzmią lepiej i są również praktyczne w aspekcie podpisu czy literowania.
Bardzo krótkie zestawienia – np. Igor Mucha – sprawiają, że osoba która nosi takie miano postrzegana jest jako mniejsza również w sensie psychologicznym – czyli mniej ważna.
Długie zestawienia – np. Włodzimierz Leszczołowski dają obraz osoby ważnej, pewnej siebie i mogą przydać się Twojemu dziecku w przyszłości. Zanim jednak Twoje dziecko będzie dorosłe będzie musiało przejść etap dzieciństwa i szkoły – a na tym etapie, takie zestawienie może sprawić, że dziecko wstydząc się tak „poważnego” miana stanie się zamknięte w sobie i będzie miało trudności społeczne.
Dobierając imię to nazwiska warto też zwrócić uwagę na to aby nie tworzyć kuriozalnych połączeń. Pospolite i proste nazwiska z bardzo nietypowymi imionami nie brzmią najlepiej i mogą ośmieszać dziecko. „Andrea Jucha” czy „Adalbert Zając” nie są dobrym połączeniem.

Modne imię
W każdym okresie panuje moda na konkretne imiona. Oczywiście, wybór z modnego imienia jest najłatwiejszy. Unikamy tu też ryzyka że dziecko będzie w szkole odrzucane przez wzgląd na imię które nosi – najpopularniejsze imię gwarantuje bezpieczeństwo w grupie rówieśniczej. Z drugiej strony imię modne, to imię które nie będzie dziecka wyróżniać. Zastanówmy się jaki wpływ na przykład na postrzeganie przez nauczycieli naszego dziecka w szkole będzie miało to, że będzie to siódma Ola w klasie.

fot.: Paul Cioca

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *