Podział obowiązków między rodzicami – korzystne strategie

Czy Twój partner pomaga ci w opiece nad dzieckiem? Obecnie, dominuje model partnerski – kobiety chciałyby, by ich partnerzy wspierali je w pracy i opiece nad dzieckiem i domem. Takie związki uważa się również za najszczęśliwsze. Tymczasem naukowcy odkryli, że niekiedy mniej konfliktową jest sytuacja, kiedy to głównie matka opiekuje się dzieckiem – wszystko zależy od tego w jaki sposób rodzice podzielą się obowiązkami.

Czy Twój partner wspiera cię w opiece nad dzieckiem przez zabawę z dzieckiem i usypianie go, czy też odciąża cię dodatkowo w przygotowywaniu posiłków, karmieniu czy kąpaniu? Rodzaj opieki jaką daje dziecku (i w pewnym sensie również matce) ojciec, może łagodzić bądź zaostrzać konflikty między rodzicami i zmniejszać poczucie wspólnoty i wsparcia. I wbrew temu co by wydawało się oczywiste, najszczęśliwsze okazują się te związki w których ojciec zajmuje się dzieckiem zabawiając go, a opiekę i troskę o posiłki, mycie i przewijanie przejmuje matka.

Odpowiedzialna za badania Sarah Schoppe-Sullivan mówi, że wyniki badań przeprowadzonych na 112 parach same ją zaskoczyły i zaskoczą każdego, kto uważa, że rodzice powinni dzielić się obowiązkami równo.

Jak dokonano badania? Otóż najpierw badacze poprosili pary o to by wypełniły kwestionariusz w którym rodzice oznaczali sposób podziału domowymi i „dziecięcymi’ obowiązkami. Następnie, oboje rodziców poproszono do pomocy dziecku przy dwóch zadaniach – budowie domu z klocków oraz rysowaniu obrazka. Dzieci były w wieku przedszkolnym (4-5 lat) i wymagały asysty w obu zadaniach. Badacze, przez 20 minut obserwowali interakcję miedzy partnerami mierząc takie zmienne jak: wsparcie i współpraca między rodzicami, zgodność, krytykowanie partnera. Rok później powtórzono badanie. Okazało się, że u tych rodzin, w których ojciec głównie bawił się z dzieckiem, a resztą obowiązków zajmowała się matka, rodzice byli bardziej zgodni i współpracujący. Tam zaś, gdzie rodzice obowiązkami dzielili się równo widać było więcej konfliktów i mniej wsparcia.

Nie bez znaczenia była też płeć dziecka – w rodzinach w których ojcowie opiekują się chłopcami (a nie tylko z nimi bawią), ilość konfliktów jest większa. Oczywiście, autorka badań podkreśla, że uzyskane dane to statystyka i w poszczególnych rodzinach może być zupełnie inaczej.

A jak jest u was? Kto u was kąpie i przygotowuje posiłki?

źródło:researchnews.osu.edu

fot.:melbia/sxc.hu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep