Odrabianie zadań domowych – jak zachęcić dziecko?

Czy Twoje dziecko chętnie odrabia zadania domowe? Czy też namówienie dziecka do pracy nad zadaniem to droga przez mękę? Psychologowie uważają, że to na ile dziecko chętnie odrabia prace domowe zależy od tego, jak dziecko postrzega pracę domową- czy jako inwestycje, czy też jako obowiązek.

W jednej ze szkół, psychologowie przeprowadzili kilka eksperymentów i obserwacji. Najpierw zapytano dzieci o ich plany na przyszłość. Okazało się, że te dzieci, które pragnęły zostać lekarzami, inżynierami, naukowcami – miały lepsze stopnie i bardziej pilnie odrabiały zadania, niż dzieci, które marzyły o karierze piosenkarki, aktora czy strażaka. Skąd ta różnica? Otóż kariera piosenkarki nie jest postrzegana jako zawód wymagający wiedzy i ukończenia studiów, zatem te dzieci, które nie widziały potrzeby aby rozwijać się naukowo – chcą bowiem zostać kimś u kogo dyplom magistra nie jest oczekiwany, nie miały motywacji do odrabiania zadań.

Drugi eksperyment polegał na przedstawieniu dzieciom zarobków w różnych zawodach i zbadaniu tego, na ile widzą zależność między edukacją a poziomem zarobków w dorosłości. Po zajęciach, nauczyciel zadał dzieciom dodatkowe – nadobowiązkowe zadanie. Te dzieci, które widziały powiązanie między edukacją a wyższymi zarobkami, były 8 razy bardziej skłonne, by wykonać nadobowiązkowe zadanie.

Psychologowie wysnuli więc wniosek, że dzieci, które postrzegają edukację jako inwestycję, a nie przykry obowiązek, są bardziej skłonne do sumiennego wykonywania zadań oraz częściej dostają wysokie oceny.

Jak rodzice mogą wykorzystać tą wiedzę i sprawić by dziecko chętniej odrabiało zadania domowe?

Każdy rodzic ma wpływ na to, jaki wizerunek edukacji wypracuje w dziecku. Jeśli będziesz:

  • mówić przy dziecku, że niepotrzebnie studiowałeś czy kończyłeś liceum
  • narzekać na to, że edukacja w dzisiejszych czasach się nie liczy
  • narzekać na niskie zarobki, jednocześnie komunikując dziecku, że jesteś osobą wykształconą
  • pozwalać na to, by dziecko słyszało (od znajomych, rodziny) że sukces nie jest zależny od poziomu wykształcenia

Nie dziw się, że dziecko nie będzie traktować nauki jako inwestycji i nie będzie zainteresowane tym, by mieć dobre stopnie i zdobywać edukację – w jego postrzeganiu świata nie stworzy się bowiem poczucie tego, że dzięki odrabianiu zadań domowych, może osiągnąć sukces.

źródło: ns.umich.edu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep