Nauka tańca zamiast skoku przez skrzynię? - Psychologia Dziecka

dziecko-taniecZajęcia wychowania fizycznego dla wielu dzieci są jednym z największych koszmarów podczas edukacji w szkole podstawowej. Przewroty w przód, stanie na rękach czy skoki przez skrzynię u wielu dzieci powodują ogromny lęk, który zwrotnie przekładać się może nawet na somatyzację w postaci bólu brzucha czy gorączki w te dnie, kiedy dziecko ma W-F. Program wychowani fizycznego, twardo określający wszelkie czynności gimnastyczne które dziecko powinno na być nie bierze pod uwagę kruchej psychiki dziecka i jego lęków związanych z podejmowaniem się niektórych ćwiczeń. Jak pomóc dziecku które boi się lekcji W-F-u?

Takie sytuacje jak w Amerykańskich szkołach, gdzie dzieci zamiast skoku przez skrzynię mogą zapisać się na lekcje hokeja, czy salsy w Polsce nieprędko się pojawią. Dopóki więc nasze dzieci muszą rzucać piłkami lekarskimi i stać na rękach, trzeba im to maksymalnie ułatwić:

  • Zdiagnozuj lęki -określ czego konkretnie boi się Twoje dziecko – jakich ćwiczeń i dlaczego – łatwiej będzie Co poradzić sobie z jego lękiem.
  • Nie wyśmiewaj się z dziecka za to że się boi – jego strach jest jak najbardziej realny, a od Ciebie oczekuje wsparcia.
  • Nie zmuszaj dziecka do ćwiczenia – pogłębisz jego niechęć do W-F i ćwiczeń i możesz doprowadzić do nasilenia się somatyzacji.
  • Porozmawiaj z nauczycielem – będziesz przy okazji mógł zobaczyć czy nie jest zbyt ostry i wymagający.
  • Oswajaj dziecko z ćwiczeniami stopniowo – ćwicz z nim i zachęcaj do próbowania.
  • Zapisz dziecko na ćwiczenia ruchowe które wzmocnią jego sprawność fizyczną a jednocześnie będą dla niego przyjemne – tenis, lekcje karate czy lekcje tańca.

fot.: sxc.hu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies