Chcesz mieć społeczne dziecko? Zapewnij mu siostrę - Psychologia Dziecka

siostryCo zrobić, aby Twoje dziecko było w przyszłości społeczne, szczęśliwe, otwarte i zadowolone z życia? Zapewnić mu rodzeństwo w postaci siostry. Według badań które przeprowadził prof. Tony Cassidy na Uniwersytecie w Ulsterze, siostry wspierają otwartą komunikację w rodzinie oraz pomagają w okazywaniu emocji, co zwrotnie wpływa na otwartość i bardziej społeczne postawy.

Bracia wywierają wprost odwrotny efekt. Cassidy tłumaczy to tym, że w rodzinach w których jest kilku chłopców, bracia nie chcąc okazać się niemęscy nie mówią o emocjach, tłumią je, a to wpływa na zmniejszenie uspołecznienia. Pod względem zadowolenia z życia i optymizmu, jedynacy lokują się pośrodku skali, co oznacza że czerpią wsparcie z zewnątrz. Zastępuje ono relacje z rodzeństwem.

W rodzinach niepełnych, siostra spełnia ogromnie pozytywną rolę. Daje wsparcie emocjonalne i sprawia że rodzeństwo może na sobie polegać. Posiadanie siostry wpływa również na poziom niezależności i ambicję – na posiadaniu siostry w tym aspekcie korzystają jednak głównie dziewczynki.

źródło:telegraph.co.uk

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies