Przepięknie ilustrowany Trening Uważności składa się z 4 modułów:
- Uważny poranek
- Uważny wieczór
- Uważny dom
- Uważna szkoła
Zestaw ma 60 stron (13 + 15 + 15 + 17) (format: ebook, 4 moduły – pliki pdf do własnego wydruku)
Trening Uważności to bardzo ważny elementy naszego życia. Dzięki uważności ćwiczymy samoregulację i regenerację umysłu. Uważność to także polepszenie pamięci i koncentracji uwagi, na tym co się dzieje tu i teraz.
Często nieprzyjemne myśli krążą po naszej głowie powodując rozdrażnienie, lęk, niepewność jutra. Rozwiązaniem jest prezentowany Trening Uważności, dzięki któremu dziecko lub nastolatek zdobędzie wiedzę o sobie samym i otaczającym go świecie.
Nasz Trening Uważności to zaproszenie do codziennej przygody z własnymi emocjami, myślami, radzeniem sobie z nieprzyjemnymi uczuciami (strach, lęk, odraza, wstyd, nienawiść, zazdrość).
Dzięki regularnemu treningowi dziecko zdobędzie wiedzę z zakresu:
- radzenia sobie z emocjami
- dbania o relacje z innymi
- wzmocnienia samooceny
- samoregulacji
Udowodniono, że uważność rozwija także empatię, szacunek do siebie i innych a dzięki postawie życzliwości i wdzięczności wzmacnia się nasza samoocena oraz poczucie własnej wartości.
Trening Uważności dla NASTOLATKÓW 14-19 lat
Zestaw ma 60 stron (13 + 15 + 15 + 17) (format: ebook, 4 pliki pdf do własnego wydruku)
Zobacz przykładowe strony:
AUTORKI
O uważności i treningu uważności
Uważność to stan świadomej obecności, w którym skupiasz swoją uwagę na tym, co dzieje się teraz, w danej chwili, bez oceniania, analizowania czy rozumowania. To umiejętność pozostawania w pełni obecnym w momencie, niezależnie od tego, co się dzieje wokół ciebie.
Uważność ma swoje korzenie w buddyzmie, ale w ostatnich latach stała się popularnym podejściem w psychologii i psychoterapii. Uważność jest uważana za skuteczną metodę zmniejszania stresu, poprawiania samopoczucia, regulacji emocji i poprawy koncentracji.
W praktyce, uważność to praktyka, w której skupiasz swoją uwagę na swoich doświadczeniach z chwilą obecną, akceptując je bez osądzania. Możesz praktykować uważność podczas medytacji, ale także w codziennym życiu, na przykład podczas jedzenia, spacerowania czy rozmowy z innymi ludźmi.
Ćwiczenie uważności u dzieci może przynieść wiele korzyści, są to m.in.:
- Poprawa koncentracji i uwagi | Uważność może pomóc dzieciom w zwiększeniu koncentracji, a także w lepszym skupieniu się na zadaniach, czego mogą potrzebować w szkole i w życiu codziennym.
- Redukcja stresu i lęku | Uważność może pomóc dzieciom w radzeniu sobie ze stresem, lękiem i trudnymi emocjami. Może też pomóc im lepiej zrozumieć swoje uczucia i reakcje na nie.
- Poprawa relacji społecznych | Uważność może pomóc dzieciom w zrozumieniu i empatycznym reagowaniu na innych ludzi. Może także pomóc im w budowaniu więzi z innymi ludźmi i w lepszym radzeniu sobie z konfliktami.
- Poprawa zdrowia fizycznego i emocjonalnego | Uważność może pomóc dzieciom w lepszym regulowaniu swojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego, poprzez np. regulowanie snu, zdrowej diety, aktywności fizycznej i radzenia sobie z trudnymi emocjami.
- Poprawa samoregulacji | Uważność może pomóc dzieciom w lepszym samoregulowaniu swojego zachowania i emocji, co jest ważne dla ich rozwoju społecznego i emocjonalnego.
Trening uważności u dzieci może obejmować wiele różnych technik i praktyk. Oto kilka sugestii:
- Oddech | Można poprosić dziecko, aby skupiło się na oddechu, zwracając uwagę na to, jak wdycha i wydycha powietrze. Można spróbować liczyć oddechy lub powtarzać w myślach frazę “wdech” i “wydech” podczas oddychania.
- Świadome jedzenie | Można zachęcić dziecko do skupienia się na smaku, zapachu i konsystencji jedzenia podczas posiłków. Można spróbować zwrócić uwagę na to, jak kęs jedzenia smakuje na początku, w trakcie i na końcu, a także jak się czuje po jedzeniu.
- Świadoma obecność | Można poprosić dziecko, aby zwróciło uwagę na swoje ciało i zmysły, skupiając się na tym, co czuje w danej chwili. Można spróbować zwrócić uwagę na odczucia fizyczne, takie jak ciężkość lub lekkość, a także na dźwięki, zapachy i kolory w otoczeniu.
- Skupienie na myślach i emocjach | Można zachęcić dziecko do zwracania uwagi na swoje myśli i emocje, bez oceniania ich. Można spróbować zwrócić uwagę na to, jakie myśli i emocje pojawiają się w danym momencie, a także na to, jak się z nimi czuje.
- Ćwiczenia ruchowe | Ćwiczenia ruchowe, takie jak joga lub tai chi, mogą pomóc dziecku w osiągnięciu stanu uważności. Można również spróbować medytacji lub prostych ćwiczeń oddechowych.
Ważne jest, aby ćwiczenia były dostosowane do wieku dziecka i były przeprowadzane w sposób, który jest dla niego zrozumiały i dostępny. Ćwiczenia uważności powinny być przeprowadzane w sposób przyjazny i nieprzymusowy, zachęcając dziecko do samodzielnego eksplorowania swojego doświadczenia. Wiele przykładów znajdziesz w naszym Treningu Uważności 🙂
Samoraj Joanna (zweryfikowany) –
nie polecam najgorzej wydane pieniądze, a na dodatek myślałam że to przyjdzie w formie książki a ja jeszcze musiałam to wydrukować (ale to już moja wina powinna nie zwróciłam uwagi że to w pdf)
Karolina (zweryfikowany) –
Ciekawe materiały do pracy 🙂
Małgorzata Kaliszewska (zweryfikowany) –
Bardzo wspierające materiały zarówno w pracy indywidualnej, jak również grupowej.
Anonimowo (zweryfikowany) –
Ewa B. (zweryfikowany) –
Super!!!
Ewa Wysocka (zweryfikowany) –
Kamila S. (zweryfikowany) –
Monika B. (zweryfikowany) –
Pięknie wydane i pomysłowe karty pracy. Polecam.
Maja (zweryfikowany) –
Agnieszka (zweryfikowany) –
Bardzo ważny temat poruszony w sposób przystępny i materiały gotowe do użycia już chwilę po ich otwarciu. Zwraca uwagę na to od czego zacząć dzień i jak zakończyć, jak i na co skierować uważność w domu i szkole, a dla dorosłych można również odnaleźć wskazówki na relacje w pracy
Magdalena Ziobro (zweryfikowany) –
Wspaniałe wydanie. Na pewno bardzo nam pomoże
Aleksandra (zweryfikowany) –
Monika Branczewska (zweryfikowany) –
Super
Danuta Naglik (zweryfikowany) –
Natalia Woźniak (zweryfikowany) –
Polecam bardzo wartościowe materiały do pracy z dziećmi
Monika –
Super jestem zachwycona
Barbara Strzałkowska (zweryfikowany) –
Sława Wesołowska (zweryfikowany) –
Magdalena (zweryfikowany) –
Niezwykle pomocne
Halina Pyrżak (zweryfikowany) –
Katarzyna S. (zweryfikowany) –
Magdalena Polkowska (zweryfikowany) –
Karty przyjemne dla oka choć można by pomyśleć o takich czarno-białych kartach żeby było lepiej drukować i żeby dzieci mogły same pokolorować czy uzupełnić
Marta (zweryfikowany) –
Świetne karty, super pomoc w codziennych zajęciach z młodszymi dziećmi w szkole
Ewa M. (zweryfikowany) –
Bardzo ciekawe materiały.
Anonimowo (zweryfikowany) –
Rewelacyjne materiały
Anonimowo (zweryfikowany) –
Pakiet pomocny w terapii
Agata B. (zweryfikowany) –
Karina B. (zweryfikowany) –
Joanna (zweryfikowany) –
Anonimowo (zweryfikowany) –
Anonimowo (zweryfikowany) –
Bardzo przydatne materiały, zarówno z młodszymi jak i starszymi dziećmi.
Aleksandra M. (zweryfikowany) –
polecam
Magdalena Chachon-Falek (zweryfikowany) –
MONIKA LEŚNIEWSKA (zweryfikowany) –
WIOLETTA BIESEL (zweryfikowany) –
fantastyczne materiały do zajęć indywidualnych i grupowych z młodzieżą w spektrum autyzmu
Patrycja Jurek (zweryfikowany) –
Świetny materiał do pracy nad emocjami zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, polecam
Joanna D. –
Bardzo dobrze i profesjonalnie przygotowane karty pracy! Gratuluję!
Joanna P. (zweryfikowany) –
Beata Ślązok (zweryfikowany) –