Gdzie mieszka złość? - Oksana Buśko "Staś i laboratorium emocji" - Psychologia Dziecka

Opowiadanie Oksany Buśko „Staś i laboratorium emocji. O co chodzi z tą złością” pokaże dziecku, gdzie złość powstaje, co robi z naszym zachowaniem i że każdy złość odczuwa. A co najważniejsze podpowie dziecku co z tą złością zrobić, a rodzicowi czy nauczycielowi jak dziecku w tej trudnej drodze radzenia sobie ze złością towarzyszyć. 

Spoglądam na okładkę „Stasia i laboratorium emocji. O co chodzi z tą złością” i widzę zaskoczonego chłopca wpatrującego się w probówkę z niezwykłą zawartością. W probówce znajduje się jego… złość. Pytanie: co chłopiec z nią zrobi? Pozostawi zamkniętą? Wypuści na zewnątrz? A może się z nią oswoi? Na pewno Staś zachęcony do zastanowienia się nad tym, skąd bierze się jego złość i co może z nią zrobić, próbuje sobie z nią radzić. Myślę, że z takim zastanowieniem pozostanie każdy czytelnik tej książki zarówno mały jak i duży.

Staś i laboratorium emocji 2

Bohater opowiadania o imieniu Staś jest przedszkolakiem, który ma zwyczajne życie i chodzi do zwyczajnej zerówki. Myślę, że autorka książki nie bez przyczyny podkreśla zwyczajność postaci i sytuacji, by każde dziecko mogło w pewien sposób utożsamić się z bohaterem. Stasiowi nie bardzo idzie jedno z zadań w przedszkolu – pisanie literki „b”. Zaczyna zachowywać się bardzo dziwnie – przewraca krzesełko, popycha kolegę, kopie szafki, palą go czerwone policzki, płacze, nie słyszy, co mówi do niego pani opiekunka. Gdy uspokaja się malując niezwykły obrazek, przenosi się do laboratorium naukowca a może czarodzieja. Z jego pomocą dowiaduje się, że to właśnie złość spowodowała jego dziwne zachowanie, które chwilę wcześniej miało miejsce w sali. Uczy się także jak ze złością może sobie radzić w przyszłości. Czy jego niezwykła przygoda okazała się tylko snem? Może, ale życzę każdemu z nas takiego snu, podczas którego tak dużo dowiemy się o swoich emocjach.

Książka napisana jest prostym i obrazowym, ale nie infantylnym językiem, dlatego będzie przyjemną lekturą zarówno dla dziecka jak i rodzica. W sposób rzeczowy wyjaśnia mechanizm pojawiania się złości, tego jak objawia się w naszych myślach, zachowaniu czy ciele. Opisuje znaczenia złości w życiu każdego z nas a także sposoby radzenia sobie z nią. Co ważne autorka podkreśla, że złość jest emocją, która jest nam potrzebna tak jak każda inna i że każdy człowiek tą emocję czuje. To ważne by dziecko wiedziało, że nie tylko ono doświadcza złości. Ten fragment opowiadania może także być dla rodzica inspiracją do podzielenia się z dzieckiem swoim własnymi doświadczeniami odczuwania złości i radzenia sobie z nią. Powinien też przypominać o tym, że proces uczenia się radzenia z emocjami wymaga wiele wysiłku i cierpliwości. Sposoby Stasia jak radzić sobie ze złością mogą być dla dziecka punktem wyjścia do wymyślenia swoich własnych sposobów jak zachować się,  gdy w przyszłości coś je rozzłości, albo nie pójdzie po jego myśli.

Staś i laboratorium emocji 3

Niewielka objętość książki sprawia, że może być ona czytana jako lektura do snu. Może być także punktem wyjścia do wspólnej rozmowy rodzica czy też nauczyciela z dzieckiem, czy dziećmi w grupie przedszkolnej lub szkolnej. Pozycja przeznaczona jest dla dzieci powyżej pięciu lat. Myślę jednak, że historia ta w uproszczonej formie, może być także pomocna do pracy indywidualnej  z nieco młodszymi dziećmi.

Olbrzymim atutem książki jest komentarz psychoterapeuty CBT, w którym w pigułce zebrane są informacje na temat emocji, tego jak wpływają na zachowanie człowieka i jak można pomóc dziecku radzić sobie z przeżywanymi emocjami. Myślę, że wszystkie te porady możemy śmiało zastosować w swoim dorosłym życiu. Zwłaszcza jeśli chodzi o złość, która czasami przejmuje kontrolę nad każdym z nas.

Książka jest bardzo ładnie wydana, w twardej oprawie. Pomysł przedstawienia złości jako zwiniętej kulki wełny bardzo ciekawy i myślę, że spodoba się także dzieciom.

Mam nadzieję, że książka o przygodach Stasia rozpocznie cykl książek, w których dzieci i ich rodzice czy opiekunowie dostaną prosty przepis na to, jak radzić sobie nie tylko emocjami nieprzyjemnymi, ale także jak wzmacniać te przyjemne.


Książkę możecie kupić na stronie Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego:

https://www.gwp.pl/stas-i-laboratorium-emocji-o-co-chodzi-z-ta-zloscia.html


1 thoughts on “Gdzie mieszka złość? – Oksana Buśko “Staś i laboratorium emocji”

  1. Małgorzata Hawro says:

    Ta książka stanie się nieocenioną pomocą do pracy w grupie przedszkolnej. Grupa ta liczy 24 dzieci w tym 15 chłopców, a więc nie trudno o konflikty i złości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies