Dziadkowie winni otyłości wnuków - Psychologia Dziecka

Aby mieć chwilę czasu dla siebie, często podrzucasz – niczym kukułka –  swoje dziecko rodzicom? Uważaj! Może to się skończyć otyłością Twojego malucha! Jak wynika z londyńskich badań opublikowanych w International Journal of Obesity, dziadkowie mają tendencje do tuczenia swoich wnuków i dzieciaki, którymi zajmują się dziadkowie, są o 34% bardziej narażone na otyłość.

Otyłe dziecko, to obecnie problem wielu rodziców. Wielu z nich nie zauważa tego, co na otyłość dzieci może wpływać. Nikt zaś nie podejrzewałby dziadków! Tymczasem, analiza sytuacji 12 tys. trzylatków dowiodła, że dzieci, którymi dziadkowie zajmowali się przez większość czasu, były o 34% bardziej narażone na nadwagę. Te dzieci, którymi dziadkowie zajmowali się częściowo – 15%.

W badaniach nie szukano przyczyn takiego stanu rzeczy, wydaje się jednak, że kwestia nadwagi dzieci będących pod opieką dziadków wiąże się z tym, że dziadkowie zarówno dokarmiają dziecko, stosują jedzenie jako nagrodę, a także mogą być dla dzieci bardziej pobłażliwe. Może również chodzić tu o fakt zaniedbywania ćwiczeń fizycznych u dzieci.

Jakiekolwiek są powody otyłości u dzieci pod opieką dziadków, warto zwrócić uwagę na ten fakt, pozostawiając dziecko pod opieką dziadków i w razie potrzeby porozmawiać z własnymi rodzicami o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą otyłość u małego dziecka.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies