Rytuał podstawą bezpieczeństwa malucha - Psychologia Dziecka

rytualy-i-dzeckoDla zapewnienia dziecku prawidłowego rozwoju psychicznego konieczna jest nie tylko miłość rodziców, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Obecność rodziców i ich bezwarunkowa miłość to poczucie daje. Dają je nie tylko jasne granice według których dziecko funkcjonuje, ale również codzienne rytuały.

Stałe pory wykonywania z dzieckiem pewnych określonych czynności powodują, że dziecko przyzwyczaja się do nich i dzięki temu, jego rytm dobowy staje się bardziej regularny. Dziecko z czasem jest coraz bardziej spokojne, bo ma pewność struktury dnia.

I choć czasem przełamuje schematy (np. kiedy jest nagle głodne lub kiedy wyjątkowo nie chce mu się spać) to stałość dnia pomaga dziecku w regularnym i stabilnym rozwoju.
Dzieci, które wychowywane są w środowiskach chaotycznych o niejasnej strukturze i nieustabilizowanych rytmie dobowym są bardziej nerwowe, płaczliwe, narażone na większy stres.

Dobra i stała organizacja dnia pomaga też rodzicom. Dzięki temu mogą zaplanować bardziej dokładnie swój dzień czy konkretne działania. A bardziej spokojne dziecko to też mniej czasu zmarnowanego na uspokajanie czy układanie do snu. Warto więc zadbać o pewną rytualizację codziennego życia małego dziecka, choć konieczne jest pozostanie otwartym na jego potrzeby które ujawnią się poza schematem i rozkładem.

fot.:Andrew C/SXC

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies