Jakie kolory lubią dzieci? - Psychologia Dziecka

niebieska-zabawkaSpodziewając się narodzin dziecka, wybieramy wyprawkę, kupujemy śpioszki i urządzamy pokój. Wszystko z myślą o tym, aby zarówno jak najlepiej zadbać o nasze dziecko a także, aby środowisko w którym będzie się rozwijało, jak najbardziej mu się podobało. Czy kolory jakie wybieramy dla naszego malucha mają jakieś znaczenie? Czy małe dzieci mają preferencje kolorystyczne?

Noworodki nie rozróżniają kolorów, ale już dwumiesięczne dzieci dostrzegają różnicę między białym a innymi kolorami. Czy są jakieś, które lubią szczególnie? Badania w tym obszarze przeprowadził w latach 70 tych Bornstein, który prezentował dzieciom 8 różnych kolorów o tej samej jasności i sprawdzał, jakie wrażenia wywierają one na dziecku.
Najdłużej, dzieci wpatrywały się w czerwony i niebieski, najmniej na kolory powiązane z zielenią – zwłaszcza zielono – żółty i zielono – niebieski.

Badania powtarzano, bowiem Bornstein wybrał kolory o tej samej jasności, ale barwa to też nasycenie oraz odcień. W kolejnych badaniach okazało się, że nasycenie koloru nie wpływa na poziom jego lubienia przez dzieci, ale odcień już tak. W badaniu okazało się bowiem że preferowany przez dzieci był nie tyle czerwony, co purpurowy.
Ciekawe czy dzieci zwracają uwagę na purpurowy dlatego że kojarzy się z zagrożeniem? Tego w badaniach nie udało się wykazać, ale dzieci patrzące na ciemne odcienie czerwonego nie wydawały się przestraszone.

Czy dobór kolorystyczny śpioszków i ścian w pokoju dziecka będzie miał wpływ na jego samopoczucie? Nie wiadomo do końca, ale wiedząc, że dzieci nie przepadają za zielonym i żółtym, lepiej nie otaczać ich nadmiernie tymi właśnie kolorami.

źródło:scienceblogs.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies