Gra „małe DUŻE wyzwania” jako narzędzie wspierające zdrowie psychiczne i równowagę wewnętrzną. - Psychologia Dziecka

Zdrowie psychiczne stanowi fundament, który umożliwia prawidłowe funkcjonowanie na co dzień, zarówno dorosłych i dzieci, i zapewnia im poczucie zadowolenia z życia.
Czym właściwie jest zdrowie psychiczne? Jak możemy o nie dbać i dlaczego „małe DUŻE wyzwania” są dobrym narzędziem, żeby nam w tym pomóc?


W oparciu o definicję Światowej Organizacji Zdrowia zdrowie psychiczne jest dobrostanem fizycznym, psychicznym i społecznym. To także zdolność do samorealizacji i podejmowania działań zapewniających rozwój osobisty i zawodowy, a także samoakceptacja i umiejętność zarządzania emocjami oraz poziomem stresu.
Zdrowie psychiczne jest formą układanki, której elementy powinny być w równowadze. Dbanie o nie stanowi jednak proces, który wymaga podejmowania codziennie małych kroków tak, by każdy z jego elementów był zaopiekowany.
 
Niestety świat, w którym żyjemy, pełen nieprzyjaznych bodźców i informacji, ciągły pośpiech, zmęczenie, senność, czy stres, wywołany niepokojem i lękiem, znacząco utrudniają nam dbanie o siebie. Brakuje nam motywacji do działania na korzyść naszego zdrowia i często nie wiemy, od czego zacząć. Orina Krajewska – autorka książki „Siła umysłu, siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia” w rozmowie z Agnieszką Cegielską – propagatorką naturalnego stylu życia mówi:

Mamy teraz czasy kryzysu emocjonalnego, psychicznego, psychologicznego, mamy ciężkie lata za sobą – stąd potrzeba budowania mapy metod i narzędzi, które mogą nam pomóc i stanowić dla nas takie małe filary; kiedy czuję spadek, mogę się nimi podeprzeć.”

Nie powinniśmy pozostawać obojętni na trudności, z jakimi się mierzymy i na sygnały, które wysyła nasz organizm. Powinniśmy przede wszystkim dać sobie czas i uwagę, by je dostrzec i otworzyć się na rozwiązania, które małymi krokami umożliwią budowanie zdrowych nawyków. Dzięki temu nasze życie będzie stawało się lepsze, bardziej świadome i zdrowe.

Proponowanym przez nas sposobem, pomagającym pielęgnować zdrowie psychiczne, zarówno dorosłych, jak i młodzieży, jest gra „małe DUŻE wyzwania”. Karty rozwojowe z wyzwaniami zapraszają i motywują do łagodnego wprowadzania zmian na lepsze w obszarach decydujących o naszym zdrowiu. Pozwalają skoncentrować się na jego wybranych elementach, szczególnie tych, które wymagają wsparcia na danym etapie naszego życia.

Dlaczego akurat wyzwania? Wyzwanie skłania do wysiłku, aby zrealizować postawiony sobie cel. Zdefiniowany cel staramy się doprowadzić do końca. Natomiast wyzwanie stanowi rodzaj przeżycia, które nie musi oznaczać dążenia do sukcesu. Podejmujemy określone działanie, choć może pojawiać się w nas brak chęci, zwątpienie, czy obawa. Pomimo tego, nie poddajemy się i kontynuujemy. Dzięki wyzwaniom przekraczamy swoją strefę komfortu, otwieramy się i zdobywamy nowe umiejętności, budujemy doświadczenie i lepiej poznajemy siebie.
„małe DUŻE wyzwania” mogą być również rodzinną rozrywką, w której dorośli, dokonując zmian w swoim życiu, stają się przykładem i inspiracją dla młodszych. Dodatkowo, wspólna gra daje więcej motywacji oraz pozwala budować wartościowe relacje z bliskimi.

Jednym z proponowanych w grze wyzwań, które chcemy potraktować jako punkt wyjścia, jest bycie życzliwym – rozumiane nie tylko w kontekście innych, ale przede wszystkim siebie.
By wpłynąć na jakość życia i zachowanie wewnętrznej równowagi, trzeba zwrócić uwagę do siebie, na swoje potrzeby, emocje, towarzyszący im stres. Ważne, by być dla siebie przyjacielem, zachować łagodność, czułość i wyrozumiałość dla błędów. Gra zachęca do wzięcia odpowiedzialności za swoje życie i świadomego działania, aby żyć lepiej i zdrowiej.

W talii kart z wyzwaniami znajdują się też takie, które pomagają rozładować napięcie, poprawiają samopoczucie, minimalizują poziom stresu i zmniejszają objawy depresji. Bowiem każdy z nas jest narażony na stres w codziennym funkcjonowaniu – nie tylko w pracy czy w szkole, ale także w domu, np. w relacjach z bliskimi. Dlatego warto znaleźć sposoby na radzenie sobie z nim tak, by nie rozgościł się w naszym życiu i całkowicie nad nim zapanował.
Każdy powinien sam wybrać dla siebie te metody, które będą najlepiej sprawdzać się w jego okolicznościach życiowych. My w grze proponujemy podjęcie różnych wyzwań, np.: „Ćwicz codziennie”, „Wybierz się na spacer ze sobą”, „Zadbaj o dobry sen”, „Korzystaj zdrowo z telefonu”, „Medytuj”, „Nie narzekaj”, „Prowadź dziennik”, „Postaw na rozwój”, czy „Zadbaj o dobre relacje”.
Nie zapominajmy też o zdrowej, zbilansowanej diecie, która nie tylko znacząco wpływa na zdrowie fizyczne, ale także na stan naszego umysłu, ducha i emocje. Dlatego w grze uwzględniliśmy również wyzwania związane z właściwym odżywianiem.

„małe DUŻE wyzwania” z pewnością pomagają zadbać o zdrowie psychiczne rodziny, w sposób bardziej świadomy i odpowiedzialny. Są też dla tych, którzy lubią się sprawdzać, chcą poprawić jakość życia, ale nie wiedzą jak zacząć i wciąż szukają dla siebie właściwych rozwiązań.
Podjęte i zrealizowane w grze wyzwania zapewniają rozwój, poczucie dumy i zadowolenia, a także uczą dyscypliny. Gwarantują satysfakcję najwspanialszą ze wszystkich – z samego siebie.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *