Czy wiesz czym martwi się twoje dziecko? - Psychologia Dziecka

rodzice dzieciDzieciństwo Twojego dziecka nie jest niekończącą się sielanką usłaną misiami, opowieściami o księżniczkach i czekoladkami. Dzieci również doświadczają codziennych stresów, które wpływają na ich psychikę i zdrowie psychiczne. Coraz więcej dzieci – już w wieku wczesno – szkolnym ma objawy depresji lub zachowania nerwicowe. Jako rodzice, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wieloma rzeczami nasze dzieci się martwią i stresują. Czy wiesz czym stresuje się Twoje dziecko?

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne – American Psychological Association przeprowadziło niedawno badania dotyczące stresu u dzieci – przebadano 1206 dzieci w wieku 8-17 lat a także zapytano ich rodziców o to, czym się martwią ich dzieci. Okazało się, że wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, co zaprząta umysły ich pociech:

  • 30% dzieci martwi się problemami finansowymi rodziców – zaledwie 18% rodziców zdaje sobie z tego sprawę
  • 50% dzieci martwi się swoimi wynikami w szkole – o tym, że dziecko przejmuje się nauką wie zaledwie 1/3 rodziców
  • 29% nastolatków martwi się tym, że po szkole lub studiach nie będzie w stanie znaleźć dobrej pracy – zaledwie 5% rodziców uważało w badaniu, że może to być przyczyną stresu ich dziecka
  • 66% rodziców uważa, że odczuwany przez nich stres i niepokój nie ma wpływu na ich dzieci, tymczasem 80% dzieci potwierdza, że tego jak żyć i radzić sobie ze stresem uczy się od swoich rodziców!

Co z tego wynika? Wniosek nasuwa się jeden – za mało rozmawiamy ze swoimi dziećmi i w efekcie …prawie ich nie znamy!

źródło:health.usnews.com

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies