Dlaczego warto opowiadać bajki dzieciom? - Psychologia Dziecka

dziecko-i-bajkiDzieci uwielbiają bajki. Wieczorne rytuał kładzenia się do snu, okraszony opowiadaniem bajki przez rodziców, to niezwykle ważny element w rytmie dziecięcego dnia. Poza rozwijaniem wyobraźni, bajki pełnią również szerokie funkcje terapeutyczne i pomagają dzieciom w rozwoju i radzeniu sobie z trudnościami, które napotykają w życiu.

W jaki sposób?

Bajki niosą pocieszenie
Sytuacja opowiadana w bajce, podobna do sytuacji dziecka, niesie mu pocieszenie- pokazuje, że nie tylko ono ma problemy, z którymi musi się zmierzyć, nie tylko ono czasem się boi a czasem płacze. Świadomość tego, że inne osoby przeżywają takie same emocje jak my, niesie pocieszenie również w dorosłym życiu- tak samo jest więc i w życiu dziecka.

Bajki oswajają z nieznanym
Jeśli dziecko czegoś się boi – na przykład wizyty u lekarza. Historia o innym dziecku, które przeżyło wizytę u lekarza a wszystko zakończyło się dobrze, pozwala dziecku oswoić się z nieznaną sytuacją. Z bezpiecznej odległości dziecko przygląda się sytuacji i przezywa ją, aby poradzić sobie z własnymi lękami.

Bajki pozwalają zrozumieć
Niejasne i nowe dla dziecka sytuacje, opowiedziane przez pryzmat bajki stają się znajome, a więc niosą mniejszy lęk i poczucie zagrożenia.

Bajki uczą radzić sobie z trudnościami
Dziecko przeżywające jakąś trudność – na przykład nie umiejące dogadać się z innymi dziećmi w przedszkolu, na podstawie bajki może zdobyć narzędzia do tego, aby skuteczniej poradzić sobie z sytuacją w realnym życiu. Bajki stają się czymś w rodzaju kopalni pomysłów.

Bajki redukują lęk
Dziecko które boi się jakiejś sytuacji, stopniowo z nią oswajane przez bajkę zaczyna się przyzwyczajać i mniej bać. W psychologii, taka technika nazywa się desensytyzacją, bądź odwrażliwianiem.

Bajki dają bliskość
Ostatnią zaletą bajek ich funkcją terapeutyczną jest możliwość doświadczania bliskości z opowiadającym bajkę rodzicem. Czas spędzony na opowiadaniu, jest czasem tylko dla dziecka, a niczego dziecka w swoim wczesnym okresie życia nie potrzebuje tak bardzo, jak właśnie bliskości z rodzicem.

fot.: martina perhat/SXC

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies