19 MAJA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW - Psychologia Dziecka

Czy kiedykolwiek czułeś przypływ energii po zrobieniu dobrego uczynku? Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że jesteś bardziej zrelaksowany po dniu, kiedy byłeś wolontariuszem? Czy kiedykolwiek czułeś się zmotywowany do czynienia dobra, myśląc o ostatnim razie, kiedy komuś pomogłeś? Jeśli odpowiedziałeś „tak” na którekolwiek z tych pytań to na pewno ucieszy Cię wiadomość, że dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dobrych Uczynków.

Oto siedem naukowych faktów na temat korzyści płynących z czynienia dobra.

1. CZYNIENIE DOBRA ZMNIEJSZA STRES

Według badania z 2013 roku wolontariat ma wpływa na ciśnienie krwi. Naukowcy odkryli, że dorośli powyżej 50 roku życia, którzy byli wolontariuszami około czterech godzin tygodniowo, byli o 40 procent mniej narażeni na rozwój nadciśnienia niż osoby nie będące nimi.

2. CZYNIENIE DOBRA WYDŁUŻA ŻYCIE

Naukowcy z Uniwersytetu w Buffalo znaleźli związek między bezinteresowną pomocą a niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Wyniki badań pokazują, że osoby badane, które udzielały wymiernej pomocy przyjaciołom lub członkom rodziny (bieganie na posyłki, pomoc w opiece nad dziećmi itp.), zgłaszały mniej stresujących wydarzeń i w konsekwencji miały zmniejszoną śmiertelność.

3. CZYNIENIE DOBRA POPRAWIA SAMOPOCZUCIE

Czy kiedykolwiek czułeś przypływ pozytywnych emocji po wykonaniu dobrego uczynku? To uczucie pojawia się gdy twój mózg uwalnia endorfiny, odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie. Kiedy robisz coś dobrego dla innych, ośrodki przyjemności w mózgu pracują na pełnych obrotach, uwalniając endorfiny i powodując ten stan. Nie wspominając o tym, że czynienie dobra generuje zadowolenie i wdzięczność.

4. CZYNIENIE DOBRA CZYNI SZCZĘŚLIWSZYMI W PRACY

Kolejne badanie doprowadziło do ważnego wniosku na temat altruizmu w biurze: ci, którzy pomagają innym, są szczęśliwsi w pracy niż ci, którzy nie traktują pomagania innym jako priorytetu.

czynienie dobra

5. CZYNIENIE DOBRA SPRZYJA ZDROWIU PSYCHICZNEMU

Po obszernym przeglądzie 40 badań dotyczących wpływu wolontariatu na ogólne zdrowie i szczęście, czasopismo “BMC Public Health” stwierdziło, że wolontariat jest również dobry dla zdrowia psychicznego. Przegląd wykazał, że – wraz z poprawą samopoczucia i satysfakcji z życia – wolontariat jest również związany z obniżeniem depresji.

6. CZYNIENIE DOBRA CZYNI NAS SZCZĘŚLIWSZYMI

Sonjia Lyubomirsky, która badała szczęście przez ponad 20 lat, odkryła, że wolontariat minimum raz w tygodniu prowadzi do zadowolenia z życia, samorealizacji oraz poprawia zdrowie fizyczne.

7. CZYNIENIE DOBRA MOTYWUJE DO PONOWNEGO CZYNIENIA DOBRA

Badanie z 2012 roku opublikowane w “Psychological Science” dowodzi, że myślenie o czasach, w których pomogłeś innym sprawi, że będziesz chciał pomóc innym ponownie. Innymi słowy, myślenie o tym, co dałeś innym – a nie tylko o tym, co otrzymałeś – zmotywuje cię do czynienia dobra jeszcze nie raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies