Więcej snu przy małym dziecku – porady dla taty - Psychologia Dziecka

Czy świeżo upieczony tata może wspomóc mamę w opiece nad dzieckiem i sprawić by mama nieco więcej się wysypiała? Oczywiście, że tak! Poniżej, kilka porad dla ojców, którzy chcą współuczestniczyć w procesie wychowywania dziecka i odciążyć młode mamy w opiece nad dzieckiem.

Wychowanie dziecka to proces, który dotyczy obojga rodziców. Dla pełnego rozwoju dziecka, ważna jest obecność ojca już od pierwszych tygodni życia dziecka. Udział ojca w wychowaniu buduje również więź między partnerami i sprawia, że związek staje się bardziej partnerski, a ojciec nie czuje się odrzucony przez matkę, dla której od momentu narodzin, dziecko staje się najważniejszym członkiem rodziny.

Co zatem dla mamy może zrobić tata?

  • Ustal z partnerką dyżury opieki nocnej nad dzieckiem. Dzięki temu, zarówno nie będziecie się w nocy wybudzać oboje, jak i nie będzie nadmiernie obciążona tylko jedna strona. Jeśli pracujesz, a dziecko jest w nocy niespokojne i nie możesz zajmować się nim w nocy w tygodniu, weź na siebie „zmiany weekendowe” – przynajmniej wtedy dasz nieco odpocząć partnerce.
  • Ustaw kołyskę w pobliżu łóżka, aby móc od razu zająć się dzieckiem, kiedy tylko zacznie kwilić. W dni „twojej opieki” śpij w bliższej odległości od kołyski (jeśli nie można postawić jej z Twojej strony łóżka, zamieńcie się na ta noc miejscami w łóżku).
  • Jeśli Twoja praca wymaga tego byś dobrze się wyspał, rozważcie z partnerką opcję spania osobno. (w zależności od dyżuru, jedna osoba śpi z dzieckiem w pokoju, druga w drugim pokoju). Warto w takiej sytuacji wprowadzić zaledwie kilka takich nocy w tygodniu, by zanadto nie oddalić się od siebie. Świeżo upieczeni rodzice nie proponują często takiego rozwiązania myśląc, że partner poczuje się odrzucony – jeśli jednak tylko nie wejdzie Wam to w nawyk, to taka „separacja” może przełożyć się na poprawę waszych stosunków – będzie bowiem mniej zmęczeni i przez to mniej marudni (a nadmierne zmęczenie często powodować może podwyższenie poziomu stresu, przez co jesteśmy bardziej podatni na kłótnie).
  • Odciąż partnerkę od niektórych prac domowych – dzięki temu będzie mogła położyć się wcześnie spać (razem z dzieckiem) i będzie mniej zmęczona nocnym wstawaniem. Przyzwyczajenie się do chodzenia spać o różnych porach nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli przez to tracicie czas w którym możecie być razem, kiedy dziecko już śpi – lepiej jednak dla waszego związku będzie spędzić 1-2 bardziej intensywne wieczory razem, niż wszystkie wieczory, podczas których ojciec siedzi przed telewizorem, a matka pierze, sprząta i gotuje.
  • Pamiętaj o codziennych komplementach dla partnerki. Zmęczona i nie mająca czasu dla siebie kobieta potrzebuje wiedzieć, że nadal jest dla Ciebie atrakcyjna.
  • Widok męskiej piersi nie aktywuje u dziecka reakcji „jedzenie!”, dlatego ojcowie mają większe szanse na to, by zmiana w nocy pieluszki nie przerodziła się w długi proces tulenia, karmienia, przewijania.
  • Przyzwyczajaj dziecko do dźwięków w nocy – np. cichutko nastawiając radio. Jeśli przyzwyczaisz dziecko do całkowitej ciszy, będzie ono częściej wybudzać się w nocy w odpowiedzi na jakikolwiek hałas (przejeżdżający samochód czy szczek psa). Choć wielu rodziców stara się być jak najciszej kiedy dziecko już śpi, w praktyce nie jest to najlepsza technika, dziecko staje się bowiem bardziej wrażliwe na wybudzenia w efekcie nagłego dźwięku.

fot.:Carin Araujo/SXC.hu

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *