Rozwój mowy u dziecka i jego etapy - Psychologia Dziecka

rozwoj-mowy-dzieckaKażda matka z utęsknieniem czeka na pierwsze słowa swojego dziecka (skrycie licząc na to że będzie to „mama”). Aby niepotrzebnie się nie stresować tym, czy mowa dziecka rozwija się prawidłowo warto wiedzieć, jak wyglądają poszczególne etapy rozwoju mowy dziecka i w jakim okresie się pojawiają.

2-3 miesiąc życia głużenie – w tym okresie, dziecko wydaje dźwięki które nie składają się z typ[owych dla języka fonemów. W ten sposób dziecko przygotowuje swoje narządy mowy do późniejszej, bogatszej ekspresji werbalnej. Pierwsze dźwięki brzmią nieskoordynowanie.

5-7 miesiącgaworzenie – w gaworzeniu dziecko nadal wydaje dźwięki które nic nie znaczą, są to jednak dźwięki naśladujące te, zasłyszane w otoczeniu. Najczęściej są to sylaby „ma”, „ba”, „ka”. Gaworzyć i głużyć mogą również dzieci niesłyszące – co świadczy o wrodzonym charakterze głużenia i gaworzenia.

12 miesięcyroczne dziecko zaczyna wymawiać pojedyncze wyrazy. Od tego momentu następuje intensywny wzrost wielkości słownika dziecka- około 18 miesiąca życia dziecko umie już powtórzyć około 50 wyrazów. Rozumie jednak znacznie więcej, dlatego komunikacja z półtorarocznym dzieckiem jest już nieco ułatwiona. Dziecko w tym wieku, często ma tendencje do zjadania początków lub końcówek wyrazów. Powtarzanie za dzieckiem słówek w taki sposób w jaki ono je wymawia jest błędem wychowawczym, dziecku dłużej bowiem zajmie nauka prawidłowej wymowy wyrazów.

24 miesiące dwulatek zaczyna budować proste zdania z wykorzystaniem reguł gramatycznych. Zdania składają się z dwóch – trzech wyrazów i stopniowo dziecko poznaje coraz więcej słów. Zaczyna również stosować przymiotniki.

Warto pamiętać o tym iż rozwojowo panuje tendencja do tego, że dzieci, które zaczynają wcześniej chodzić, później zaczynają mówić, te zaś, których rozwój motoryczny był nieco opóźniony, szybciej zaczynają się komunikować.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *