Pomoc psychologiczna – fakty i mity - Psychologia Dziecka

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (10.10.2023)

„Jak się czujesz?” – co się w tobie dzieje, gdy słyszysz takie pytanie? Odpowiadasz automatycznie „dobrze”, czy zatrzymujesz się na chwilę przy sobie, żeby sprawdzić, jak się masz naprawdę? A jeśli okazuje się, że wcale nie jest tak dobrze, to… co wtedy?

Czujesz wszystko, czy prawie wszystko?

Człowiek mieści w sobie cały wachlarz emocji, które nadają życiu barw. Złość, wstyd, smutek, radość
i strach to pięć głównych emocji. Mają one jednak wiele odcieni, jak gniew, frustracja, przygnębienie, szczęście, wdzięczność, poczucie winy…. Czasem z różnych powodów jedna emocja zaczyna przeważać nad innymi, a życie człowieka przybiera jeden dominujący kolor.

Brak możliwości odczuwania wszystkich emocji jest ważnym sygnałem ostrzegawczym. Warto wtedy sięgnąć po pomoc specjalisty.

Wiele osób nie decyduje się jednak na taką wizytę. Przyczyn można dopatrzeć się we wciąż powszechnych mitach na temat pomocy psychologicznej.

W tym artykule rozprawimy się z nimi.

Fakty czy mity?

  • POMOC PSYCHOLOGICZNA JEST TYLKO DLA LUDZI POWAŻNIE CHORYCH

MIT

Pomoc psychologiczna jest dla wszystkich, którzy chcą poprawić jakoś swojego życia. Istnieją różne nurty psychologiczne, a wśród nich warto wskazać kliniczną i pozytywną. Kliniczna kierowana jest do osób cierpiących na zaburzenia nastroju i osobowości, choroby psychiczne oraz inne jednostki diagnostyczne. Z kolei psychologia pozytywna pozwala na pracę z klientem zdrowym i niezdiagnozowanym, który chce wzmacniać swoje kompetencje, zwiększać samoświadomość i efektywniej radzić sobie z wyzwaniami. Nurty te nie wykluczają się i często współistnieją w toku terapii.

  • JAK ZACZNĘ TO JUŻ ZAWSZE BĘDĘ MUSIAŁ CHODZIĆ DO PSYCHOLOGA

MIT

Jednym z celów pomocy psychologicznej jest wyposażenie klienta w narzędzia do autoterapii. W ten sposób człowiek uzyskuje przysłowiową wędkę, a nie rybę. Jeśli w trakcie terapii czujesz, że stoisz w miejscu i już zawsze będziesz tu tkwił, to warto powiedzieć o tym swojemu terapeucie. Możliwe, że razem zrobiliście już wszystko, co było możliwe w ramach waszej konkretnej relacji terapeutycznej. To nie znaczy jednak, że nie możesz zacząć terapii w innym nurcie, który stawia nacisk na inne aspekty życia człowieka.

Ludzie często powracają na terapię po przerwie. Taki człowiek znajduje się już w nowym miejscu, mierzy się z nowymi problemami lub tymi samymi, ale w nowych kontekstach. Człowiek nieustannie się rozwija, a w toku rozwoju może odkryć, że istnieją jeszcze sprawy, którym chciałby się przyjrzeć ze specjalistą. I jest to w porządku. Nie wahaj się wtedy wrócić do terapii i coraz bardziej poznawać siebie.

  • PSYCHOLOG, PSYCHIATRA I PSYCHOTERAPEUTA TO TO SAMO

MIT

Pomoc psychologiczna to szeroki zakres działań, a kompetencje do ich wykonywania mają różni specjaliści.

Psycholog to osoba z wykształceniem wyższym zdobytym na kierunku psychologicznym. To specjalista, który może przeprowadzać interwencję kryzysową, wspierać, analizować testy psychologiczne i wydawać orzeczenia. Psychoterapeuta z kolei ukończył dodatkowo psychoterapeutyczne studia podyplomowe, własną terapię i trening praktyczny i ma kompetencje do prowadzenia długoterminowej terapii. Psychiatra natomiast jest specjalistą, który diagnozuje zaburzenia i choroby, a w razie potrzeby prowadzi leczenie farmakologiczne.

  • LECZENIE MNIE ZMIENI

FAKT

Kiedy nie odczuwasz wszystkich emocji i, dla przykładu, złość jest poza twoim zasięgiem, to w toku terapii możesz zacząć się złościć. Będzie to zmiana, bo w przyszłości dzięki temu będziesz mógł zareagować złością, gdy ktoś będzie wobec ciebie niesprawiedliwy.

Również przyjmowanie leków może sprawić, że będziesz nieco inaczej odczuwał świat. Przykładem mogą być leki antydepresyjne. Osoba chora przyzwyczaiła się już do permanentnego smutku, więc wyswobodzenie się z jego sideł może być potężną zmianą w postrzeganiu rzeczywistości.

W obu przypadkach  wpływ terapii i leków antydepresyjnych sprawia, że człowiek doświadcza zmian. Czy jednak przez to przestanie być sobą? Wręcz przeciwnie! W końcu zacznie być sobą, bo będzie miał możliwość odczuwać całą gamę własnych emocji.

Należy jednak pamiętać, że  leki mogą wywoływać skutki uboczne. Informacje o nich znajdują się na ulotkach dołączonych do opakowania.

  • PORADZĘ SOBIE SAM

– TO ZALEŻY –

Tak, to możliwe, że sam poradzisz sobie z trudnościami. Możliwe, że sam wyjdziesz z epizodu depresyjnego. Tutaj należy sobie jednak zadać pytanie, jakim kosztem, jak wiele strat poniesiesz i jak długo będzie to trwało? Wsparcie specjalisty przyśpiesza proces radzenia sobie i sprawia, że w przyszłości również poradzisz sobie efektywniej.

Istnieją sytuacje, kiedy należy niezwłocznie udać się po pomoc specjalisty. Koniecznie poszukaj pomocy, jeśli:

  • twój stan przeszkadza ci normalnie funkcjonować;
  • czujesz lęk, chociaż obiektywnie nic ci nie zagraża;
  • jesteś zmęczony potrzebą wykonywania powtarzalnych czynności i rytuałów;
  • widzisz i słyszysz rzeczy, które nie istnieją;
  • masz myśli samobójcze lub podjąłeś/masz plan podjąć próby samobójcze;
  • cierpisz na bezsenność lub nadmierną senność;
  • doznałeś w życiu różnych traum i bardzo trudnych sytuacji.

Jak szukać pomocy?

Pomoc psychologiczna jest finansowana przez NFZ, chociaż korzystanie z niej czasem jest równoznaczne z długim terminem oczekiwania. Zorientuj się, w których poradniach i przychodniach znajdują się specjaliści, a następnie zadzwoń i zapytaj o najszybszy termin. Może się okazać, że jest bliższy niż myślisz :))

Wiele fundacji i organizacji oferuje psychoterapie z dofinansowaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Istnieją również bazy specjalistów, u których można odbyć wizyty prywatne, jak np. Znany Lekarz. Wybierz osobę, która specjalizuje się w doznawanych przez ciebie trudnościach. Możesz również poszukać informacji o wybranym specjaliście w Internecie. Psychoterapeuci często prezentują się na własnych stronach internetowych.

Zapraszamy do naszej bazy specjalistów dziecięcej pomocy psychologicznej :))

Nie bój się szukać pomocy – nawet, jeśli coś wewnątrz ciebie próbuje cię przekonać, że to głupie i niepotrzebne.  Jesteś ważny. Dbaj o siebie!

__________________________________________________________________________

Po więcej informacji i narzędzi do profilaktyki zdrowia psychicznego odsyłamy do naszych materiałów:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies