Urodzinownik – ćwiczenia społeczne

45,00 

SKU: pdz-plo-011 Kategoria:

Opis

Karty pracy URODZINOWNIK to narzędzie wspierające rozwój norm społecznych i adekwatnych zachowań. Są ćwiczeniami dla grup i do pracy indywidualnej. Mogą być wykorzystywane w terapii indywidualnej oraz grupowej (zajęcia TUS, rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne, rewalidacja). Przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym (materiał obrazkowy) i wczesnoszkolnym (klasy 1-4). Zestaw ma 169 stron (format: e-book, plik pdf do wydruku).

W środku:

Zaproszenie – tworzenie zaproszenia – strony 10-11
Ćwiczenie dotyczące tworzenia zaproszeń. Na pierwszej karcie opisany jest sposób tworzenia zaproszenia. Druga karta pozwala na stworzenie swojego zaproszenie.

Urodzinowy savoir vivre – strony 12-16
Wytnij po kropkach poniższe sytuacje i posortuj. Omów wszystkie zasady dobrych manier związanych z urodzinami i przyjęciem. Które z nich znałeś, a które są dla Ciebie nowe?

Umiejętność składania życzeń – strony 17-33
Z plansz poniżej posortuj życzenia, które warto powiedzieć do osoby dorosłej i do dziecka. Warto także rozróżnić życzenia wobec osób nam bliskich lub tych, których dobrze nie znamy. Wykorzystaj plansze do sortowania życzeń do konkretnych osób.

Prezentowy poradnik- strony 34-50
Zastanów się, które prezenty są w dobrym tonie, a jakich warto unikać. Czy masz pomysł dlaczego ich nie dawać? Przedyskutuj to z dorosłym lub z grupą. Posortuj obrazki układając je na planszy z prezentem bądź skreślonym pudełkiem.

Przyjmowanie i dawanie prezentów – strony 51-59
Dostawanie i dawanie prezentów to ważny element obchodzenia swoich urodzin, a także bycia zaproszonym gościem. Przeanalizuj, które dymki zawierają słowa, które warto powiedzieć w takiej sytuacji i odłóż je na planszę z otwartymi ustami. Słowa, które mogą być raniące lub niewłaściwe odłóż na planszę z buzią zamkniętą zamkiem.

Zachowania podczas imprezy urodzinowej – strony 60-63
Zdecyduj, które z zachowań są właściwe. Te niepoprawne przekreśl – dlaczego nie warto się tak zachowywać?

Memory – strony 64-67
Ćwicz pamięć. Wytnij memory i baw się z drużyną odszukując pary obrazków.

Skojarzenia – strona 68
Wymień jak najwięcej skojarzeń do wyciętych obrazków. Możecie je zapisywać i stworzyć skojarzeniowego węża. np. babeczka – piekarnik – gorąco – lato itp.

Przez dziurkę od klucza – strony 69-71
Podejrzyj przez “dziurkę od klucza”, o czym marzą dzieci. Czy jest tam coś co Ty dostałeś lub o czym Ty marzysz?

Mój wymarzony prezent – strona 72
Karta do ćwiczeń kreatywności. Narysuj swój wymarzony prezent.

Urodzinowe taboo – strony 73-77
Zawodnik, posiadający zagadkową kartę, może podpowiadać pozostałym graczom, jednak istnieje mały haczyk. Na wylosowanej karcie, oprócz danego słowa, znajdują się hasła, których gracz nie może wypowiedzieć. Dla przykładu, hasło brzmi “myszka”, jednak, podpowiadając swoim znajomym, nie możesz użyć słów: komputer, gryzoń, monitor. Jeżeli tajemnicze słowo zostanie odgadnięte przez drużynę, otrzymujecie punkt. Zabawa na długie godziny!

To czy tamto? – strona 78
Ćwiczenie interakcyjne. W drużynie zadawajcie sobie pytania wyboru. Zbierzcie dane, co jest najbardziej popularne i wymieniajcie się doświadczeniami dotyczącymi urodzin.

Dopasuj emocje – strony 79-84
Przeczytaj sytuacje zapisane w jednej części domina. Po wycięciu buziek ze strony 77, dopasuj je w pasujące miejsca do sytuacji.

Zabawa w piniatę – strona 85
Ćwiczenie kreatywnego myślenia. Podczas urodzin często bawimy się w piniatę. Wymyśl jakie życzenia lub prezenty dla solenizanta mogłyby wypaść z narysowanej piniaty.

Zaprojektuj wymarzony tort – strona 86
Stwórz swój wymarzony tort i ozdób go według własnego pomysłu.

Zabawa grupowa – strony 87-88
Zalaminuj kartkę z tortem oraz świeczkami. Świeczki wytnij i przyczep do nich masę plastyczną typu blue tack. Osoba wybrana ma z zamkniętymi oczami, jak najrówniej przyczepić świeczki do tortu 🙂

Na moim urodzinowym stole – strony 89-91
Ze stron wytnij obrazki z jedzeniem. Stwórz swój urodzinowy zastawiony stół. Co się na nim znajdzie?

Urodzinowe zmysły – strona 92
Zabaw się w detektywa zmysłów. Co możesz zobaczyć, poczuć, dotknąć podczas urodzin? W okienkach zapisz lub narysuj swoje pomysły.

Wszystko o jubilacie – strona 93-94
Uzupełnij karty dotyczące osoby obchodzącej urodziny. Możecie zabawić się w dziennikarza i zadać jej/ jemu pytania.

Urodzinowa wyszukiwanka – strona 95
Wypisz jak najwięcej zauważonych haseł z urodzinowego serca. Ile wyrazów znalazłeś?

Urodzinowy ślimak – strona 96
W muszli urodzinowego ślimaka zakręciły się słowa. Oddziel je kreskami 🙂

Schemat wyrazów – strona 97
Dopasuj wyrazy do ich schematu. Korzystaj z podpowiedzi, że czerwone miejsca to samogłoski, niebieskie to spółgłoski.

Krzyżówka skojarzeń – strona 98
Dopisz skojarzenia do wyrazu urodziny. Możesz rozpoczynać literami lub umieścić je w środku wyrazu.

Prawda czy fałsz? – strony 99-100
Zdecyduj czy przedstawione stwierdzenie to prawda czy fałsz. Możesz zakreślić prawidłową odpowiedź lub użyć klamerek do zaznaczenia.

Twój i mój strój – strony 101-102
Porozmawiajcie o miejscach, w których świętujemy czasem urodziny. Czasem chodzimy do kręgielni, do parku na piknik, czasem do ekskluzywnej restauracji. W każdym z tych miejsc wymagany jest trochę inny strój. Zdecydujcie, jakie części garderoby pasują do różnych okoliczności.

Właściwe słowa – strona 103
Połącz odpowiednie słowa, których użyjesz, z podanymi sytuacjami.

Urodzinowy obrazek – strona 104-106
Zapoznajcie się z obrazkiem a następnie go zakryjcie. Losujcie pytania i odpowiadając na nie, sprawdźcie swoją pamięć.

Co możesz zrobić w danej sytuacji? – strony 107-121
Wylosuj jedną z sytuacji i zastanów się, jak się zachowasz. Karty mogą być także użyte do odegrania scenek sytuacyjnych.

Bystre oko – strona 122
Odszukaj i policz w rozsypanych obrazkach ilość prezentów, balonów i tortów.

Przygotowania do urodzin – strony 123-131
Karty są pomocne w omawianiu przygotowań do urodzin. Można je losować z pudełka, ustalać kolejność lub poczekać na pomysły dzieci i na koniec podać to, czego nie uwzględniła grupa.

Podział obowiązków – strony 132-140
Obrazki dotyczące przygotowań do urodzin posortuj na miejsca z obrazkami ludzi. Kogo możesz poprosić o pomoc?

Gdzie można zrobić urodziny? – strony 141-145
Obrazki ze stron poniżej można zalaminować i wyciąć – pobawić się w kalambury lub odkrywać sukcesywnie, gdy dzieci wpadną na dany pomysł.

Opowiedz mi o… – strony 146-150
Ćwiczenie interakcyjne na uważne słuchanie. Można losować pytania i odpowiadać samemu lub wybrać osobę, od której chcemy się czegoś dowiedzieć.

Pomysły na własnoręczne prezenty – strony 151-160
Miło jest obdarować kogoś prezentem, który wykonamy własnoręcznie. Losujcie obrazki i rozmawiajcie, co jest takim własnoręcznym prezentem lub odkrywajcie obrazki, gdy dzieci wpadną samodzielnie na taki pomysł.

Labirynty – strony 161-162
Przejdź labirynty urodzinowe, aby dotrzeć do prezentu.

Jak powiedzieć to inaczej? – strony 163-168
Czasem zdarza się, że coś nam się nie podoba lub czegoś nie lubimy i mamy do tego prawo. Warto jednak przekazać to w odpowiedniej formie, która nie urazi nikogo. Zamieńcie teksty zamieszczone w okienkach na bardziej kulturalne. Zostały przygotowane także puste okienka do stworzenia własnych propozycji.

Dyplom urodzinowy – strona 169
Dla osób, które pracowały z Urodzinownikiem został stworzony dyplom. Można go także dać osobie obchodzącej urodziny w formie ćwiczenia dotyczącego składania życzeń.


Zestaw ma 169 stron (format: e-book, plik pdf do wydruku).
Uwaga! Ten materiał jest w formie elektronicznej.
Zobacz przykładowe strony:


AUTORKI

Urszula DemczukUrszula Demczuk
Psycholog o specjalności neurobiopsychologia, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, logopeda. Jest trenerem umiejętności społecznych, prowadzi zajęcia grupowe dla dzieci i  młodzieży z trudnościami emocjonalnymi, spektrum autyzmu, ADHD, niedostosowaniem społecznym.  W pracy jej ulubionym narzędziem jest praca na zasobach i mocnych stronach, czego nauczyła  się podczas szkoleń Kids Skills oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Prywatnie  miłośniczka zumby i gotowania.

Monika CybulskaMonika Cybulska
Psycholog z zawodu i zamiłowania. Związana zawodowo z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami i  nauczycielami, współprowadząca zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych. Ma doświadczenie  w prowadzeniu warsztatów i szkoleń, pracuje indywidulanie i grupowo z dziećmi i  nastolatkami. W trakcie szkolenia z Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Prywatnie  uwielbia snowboard zimą, wycieczki rowerowe latem i podróże.

 

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Urodzinownik – ćwiczenia społeczne”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.