“Komunikacja – drugi poziom wtajemniczenia” to druga część e-booka dotycząca komunikacji. Znajdziecie w niej karty dotyczące przepraszania i wybaczania, prawdomówności oraz asertywności. Rebusy, historyjki, gra on-line – gotowe materiały do pracy z dziećmi.
Cena całego zestawu to 45 zł za 108 stron e-booka. Ćwiczenia można drukować i laminować lub udostępniać ekran. Ćwiczenia można wykorzystać w treningu umiejętności społecznych, zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalne, zajęciach socjoterapeutycznych, zajęciach indywidualnych, a także godzinach wychowawczych. Zadania z e-booka polecane są także dla rodziców, których dzieci mają trudności w nawiązywaniu, podtrzymywaniu rozmowy i umiejętnościami komunikacyjnymi.
1. Komunikacja – pierwszy poziom wtajemniczenia
2. Komunikacja – drugi poziom wtajemniczenia
W środku:
Ćwiczenie współpraca w słuchaniu str. 8-11
Zadaniem uczestników jest podzielić się na mówiących i rysujących (słuchających). Osoby mówiące mają za zadanie opowiedzieć obrazek w taki sposób, żeby osoby rysujące jak najlepiej go odwzorowały. Na koniec ćwiczenia zbieramy pomysły: co ułatwiało, a co przeszkadzało w procesie.
Puzzle przeprosin str. 12-24
Zadaniem uczestników, jest zastanowić się nad właściwymi elementami przeprosin w różnych sytuacjach. Wykorzystując puzzle dzieci układają komunikat do sytuacji podanej na górze. (zadanie w grafice zainspirowane stroną iweztusiedogadaj.pl, z użyciem własnych przykładów społecznych).
Karty obrazkowe str. 25-38
Znając już właściwe elementy przepraszania, spróbuj z pamięci je odtworzyć układając przeprosiny w danej sytuacji. Weź pod uwagę aspekt uczuć drugiej strony.
Wyrażanie skruchy – materiał obrazkowy oraz werbalny str. 39-43
Popatrz na obrazki, nazwij przedstawione tam sposoby na okazanie skruchy. W ramkach napisz lub narysuj sytuacje, w których Ty w taki sposób okazałeś poczucie winy. Możesz także dodać swoje pomysły. W dymkach są dla Ciebie przygotowane początki zwrotów- jakich słów warto użyć podczas przepraszania.
Dłoń wybaczania i przybij piątkę i przeproś str. 44-45
Plakaty edukacyjne wskazujące na właściwe formy przepraszania oraz aspekty wybaczania. Można je wywiesić w formie przypomnienia dla uczniów.
Gra z kostką str. 46
Przydatny łamacz lodów podczas rozpoczynania pracy nad przepraszaniem. Wyrzuć kostką i odpowiedz na pytane przypisane do ilości wyrzuconych oczek.Uczucia w trudnościach str. 47
Pomyśl, co czujesz, gdy zrobisz coś niewłaściwego. Wybierz określenia pasujące do Ciebie i wpisz je w odpowiednie miejsca.
Poczucie winy str. 48
Przypomnij sobie sytuacje, w których było Ci trudno poradzić sobie z przeprosinami. Wpisz te sytuacje w ciężarki.
Lustro przebaczania str. 49
Użyj niewielkiego lusterka, aby rozszyfrować cytaty.
Balon przebaczania str. 50
Czasem trudno komuś wybaczyć. Gdy trwamy w urazie budujemy mur i trudno jest funkcjonować. Spróbuj komuś wybaczyć i wyobraź sobie, że ciężki balon ulatuje.
Koniczynka porozumienia str. 51
Wypisz z koniczynki 10 wyrazów związanych z przeprosinami.
Kodowanka str. 52
Odkoduj wyrazy związane z przeprosinami.
Labirynt przebaczania str. 53
Przejdź labirynt przebaczania i dojdź do porozumienia.
Plakat jak przepraszać str. 54
Miłej zabawy
Praca plastyczna str. 55
Mówi się czasem o “gołąbku pokoju”. Jest to symbol pokoju, wybaczenia. Zróbcie z materiałów plastycznych swoją wersję.
Złamane serca 56-67
Sytuacje, gdy sprawiamy komuś przykrość można określić jako łamiące serca. Kiedy umiejętnie przepraszamy możemy skleić serduszko. Przygotowane są dla Was pęknięte serca. Czarne strony to
sytuacje przykre, białe strony to wyrażenia przepraszające. Jeśli uda Cisię znaleźć odpowiednie rozwiązanie sklej serduszko plastrem.
Historyjki o przepraszaniu str. 68-74
Wylosuj jeden z obrazków, opowiedz historię i zdecyduj kto może przepraszać i za co. Jak myślisz czy inni wybaczyli?
Wybaczanie str. 75-81
Plakat o wybaczaniu. Słowa, które wypowiadam przy wybaczaniu innym. Część jest już podana, można ich użyć w ćwiczeniu, gdy uczestnicy nie mają swoich pomysłów. Białe chmurki są do rozdania i stworzenia własnych słów wybaczenia.
Gra online – wybaczanie – odpowiadanie str.82
Zagrajcie wspólnie w grę dotyczącą wybaczania i odpowiadania. Jakie refleksje z tego wyciągacie? Czy wybaczanie to łatwy proces? Łatwiej przepraszać czy wybaczać?
Zanim powiesz – pomyśl str.83
Plakat prezentujący ogólną prawdę- słowa, które wypowiadamy powinny być przemyślane. Na plakacie znajdziecie wyznaczniki tego, czy coś co mówimy jest wartościowe. Spójrz na akronim PPPU.
Kłamstwo str. 84-85
Uzupełnij powiedzonka dotyczące kłamstwa właściwymi zwrotami lub rysunkami. Czy potrafisz wytłumaczyć co oznaczają?
Trzy sita – sposób na komunikację str. 86-89
Przeczytajcie wspólnie przypowieść o trzech sitach Sokratesa. Co ona oznacza? Jaką wartość nam przekazuje? Plakat 3 sita: Prawda- Dobro- Użyteczność. Znajdźcie przykład ze swojego życia, w których przefiltrujecie swój komunikat.
Komiksy sytuacyjne str. 90-94
Wytnij komiksy i zalaminuj je. Ułóżcie je wspólnie w logiczny ciąg historyjek obrazkowych, wymyślając przy tym, co bohaterowie mogli mówić i co się tam wydarzyło.
Agresja, Pasywność, Asertywność str. 95-100
Plakat. Zadanie dla grupy. Przeczytajcie konwersacje między osobami. Spróbujcie ułożyć komunikat asertywny na podane komunikaty.
Skrzynia i kosz str. 101-108
rozpoznawanie rodzaju słów, które dostajemy od innych. Czy chcemy je zatrzymać (skrzynia) czy wyrzucić (kosz na śmieci).
Zestaw ma 108 stron (format: e-book, plik pdf do wydruku).
Uwaga! Ten materiał jest w formie elektronicznej.
Zobacz przykładowe strony:
AUTORKI
Urszula Demczuk
Psycholog o specjalności neurobiopsychologia, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, logopeda. Jest trenerem umiejętności społecznych, prowadzi zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży z trudnościami emocjonalnymi, spektrum autyzmu, ADHD, niedostosowaniem społecznym. W pracy jej ulubionym narzędziem jest praca na zasobach i mocnych stronach, czego nauczyła się podczas szkoleń Kids Skills oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Prywatnie miłośniczka zumby i gotowania.
Monika Cybulska
Psycholog z zawodu i zamiłowania. Związana zawodowo z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami i nauczycielami, współprowadząca zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych. Ma doświadczenie w prowadzeniu warsztatów i szkoleń, pracuje indywidulanie i grupowo z dziećmi i nastolatkami. W trakcie szkolenia z Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Prywatnie uwielbia snowboard zimą, wycieczki rowerowe latem i podróże.
Katarzyna R. (zweryfikowany) –
Anonimowo (zweryfikowany) –
Nadolska Alicja (zweryfikowany) –
Paulina (zweryfikowany) –
Monika B. (zweryfikowany) –
Świetne karty pracy dla uczniów zarówno młodszych, jak i starszych. Polecam.
Anonimowo (zweryfikowany) –
Monika Gil (zweryfikowany) –