Dziennik Detektywa Uczuć – pomoc terapeutyczna CBT

(6 opinii klienta)

45,00 

SKU: pdz-plo-010 Kategoria:

Opis

Pytania i odpowiedzi dotyczące uczuć, emocji i przeżyć w nurcie poznawczo-behawioralnym. Zestaw ma 129 stron (format: e-book, plik pdf do własnego wydruku).
Materiał przeznaczony jest do pracy z nastolatkami, do wykorzystania w pracy indywidualnej oraz grupowej, szczególnie przydatny może być w gabinecie psychologa oraz psychoterapeuty.

W środku:

Plakaty – myśli a wskazówki – strony 12-16
Popatrz na myśli z perspektywy informacji podanych na plakatach. Rozpatrz je szukając odpowiednich wskazówek, określ swoje uczucia.

Metafora sądu do radzenia sobie z negatywnymi, natrętnymi myślami -strony 17-20
Użyj metafory sądu do rozpatrzenia, czy Twoje negatywne myśli mają rację. Bądź uważnym i sprawiedliwym sędzią, aby się z nimi skonfrontować.

Pułapki w myśleniu – strony 21-35
Nasze myślenie podlega wielu pułapkom, sprawdź czy je znasz i zauważ, w które wpadasz najczęściej. Plakaty z opisami można wykorzystać w formie psychoedukacji, a karty z pułapkami i dymkami- jako ćwiczenie w rozpoznawaniu i nazywaniu pułapek.

Nazwij swoje myśli – strony 36-44
Aby dobrze rozpoznawać połączenie między emocjami w różnych sytuacjach a myślami je wywołującymi, warto spróbować nazywać sobie wszystkie możliwe myśli, które przychodzą nam do głowy.
Przedstawione są różne obrazki sytuacyjne, a Twoim zadaniem jest napisać w chmurkach myśli, które mogą się pojawić. Np. Pan na obrazku z kluczami w aucie mógłby pomyśleć “O nie! Teraz na pewno spóźnię się do pracy” lub “Zaraz zadzwonię po pomoc – coś pewnie da się zrobić”.

Plan ABC (według Alberta Ellisa) – strona 45
Plansza edukacyjna pokazująca zależność między myślami, emocjami a reakcjami z ciała i zachowaniem człowieka.

Myśli – emocje – reakcje w ciele – zachowania – plansze oraz kwadraty do sortowania – strony 46-64
Aby dobrze radzić sobie z tematem wpływu myśli na emocje i zachowania, trzeba umieć dobrze rozróżniać: czym są emocje, czym myśli, czym reakcje w ciele, a czym zachowania. Na wydrukowanych planszach kładź odpowiednie pomarańczowe kwadraty, decydując do jakiej kategorii one pasują. Np. kwadrat – szybsze bicie serca – plansza reakcje w ciele; kwadrat – smutek – plansza emocje itp.

Co poczuję? – strony 65-67
Ćwiczenie polega na rozpoznaniu emocji, którą spowoduje konkretna myśl w sytuacji. Na końcu podana jest pusta karta, aby utworzyć własne przykłady.

Sytuacja – myśl – emocja – pułapka. Strona 68
Ćwiczenie rozpoznawania swoich schematów w myśleniu na przykładach różnych sytuacji. Można wdrożyć jako pracę własną w domu lub użyć do pracy w gabinecie do omówienia minionego tygodnia.

Pytania kwestionujące – strona 69
Gdy już wiesz, jakie są Twoje myśli, zacznij je poddawać w wątpliwość i zbierać dowody, aby się przekonać, w jakim stopniu są realne. Odpowiedz sobie na pytania, dzięki informacjom zawartym w ćwiczeniu.

Argumenty za i przeciw – strona 70
Plansza służąca do wypisywania swoich przemyśleń i tworzenia nowych, racjonalnych myśli alternatywnych do sytuacji.

Badanie swoich myśli – strony 71-72
Strony służące autorefleksji dotyczącej sposobu myślenia o sytuacji. Odpowiadanie na te pytania, pomaga zauważać alternatywne myśli i tworzyć nowe, mniej negatywne w różnych sytuacjach.

Aktywizacja – strony 73-83
Jest to bardzo ważna część zmiany zachowań i radzenia sobie z trudnymi myślami, poprzez robienie rzeczy przyjemnych. W tygodniowym planie aktywności zapisz i zaplanuj różne rzeczy, które będą dla Ciebie przyjemne. Obrazki podane w tym ćwiczeniu można zalaminować i sortować wg różnych kategorii (najlepsze dla mnie/ najczęściej wykorzystywane/ te, które chcę spróbować) itp.
Przeanalizuj także plakat dotyczący dobrostanu.

Myśli w kolorach okularów – strony 84-97
niebieskie – myśli neutralne, racjonalne
czarne – myśli negatywne
różowe – myśli idealistyczne
fioletowe – myśli lękowe
czerwone – myśli podejrzliwe, krytyczne
Dopasuj myśli w chmurkach do plansz okularów. Jaką myślą jest ta przez Ciebie wylosowana?

Sposoby radzenia sobie – strony 98-103
Są to plakaty z opisami najpopularniejszych sposobów radzenia sobie. Wypróbuj je, zauważ, które najlepiej Ci się sprawdzają.

Uważność – strony 104-109
Plakat do umiejętności rozwoju uważności poprzez zmysły.
Zawarte są także przykładowe ćwiczenia uważności, a także karta do rejestrowania uważności w swoim tygodniu.

Tygodniówka oraz dziennik – strony 110-111
Karty samopomocowe służące samoobserwacji i motywacji do wyszukiwania pozytywów i przyjemności.

Określ: myśli – emocje – zachowanie – strony 112- 120
Zadanie ćwiczeniowe, uczące wyłapywania naszych myśli, emocji i zachowania w różnych sytuacjach społecznych.
Na końcu jest pusta karta z zostawionymi znacznikami, do stworzenia/narysowania swojej sytuacji.

Plakaty i afirmacje – strony 121-129
Karty z afirmacjami można wykorzystać podczas sesji do omówienia sytuacji lub wręczyć osobie do samodzielnej pracy w domu. Mają na celu nie tylko przyciągać do nas to, czego pragniemy, ale ich zadaniem jest również wzmacnianie poczucia naszej wartości.


Zestaw ma 129 stron (format: e-book, plik pdf do wydruku).
Uwaga! Ten materiał jest w formie elektronicznej.
Zobacz przykładowe strony:


AUTORKI

Urszula DemczukUrszula Demczuk
Psycholog o specjalności neurobiopsychologia, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, logopeda. Jest trenerem umiejętności społecznych, prowadzi zajęcia grupowe dla dzieci i  młodzieży z trudnościami emocjonalnymi, spektrum autyzmu, ADHD, niedostosowaniem społecznym.  W pracy jej ulubionym narzędziem jest praca na zasobach i mocnych stronach, czego nauczyła  się podczas szkoleń Kids Skills oraz Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Prywatnie  miłośniczka zumby i gotowania.

Monika CybulskaMonika Cybulska
Psycholog z zawodu i zamiłowania. Związana zawodowo z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami i  nauczycielami, współprowadząca zajęcia z Treningu Umiejętności Społecznych. Ma doświadczenie  w prowadzeniu warsztatów i szkoleń, pracuje indywidulanie i grupowo z dziećmi i  nastolatkami. W trakcie szkolenia z Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej. Prywatnie  uwielbia snowboard zimą, wycieczki rowerowe latem i podróże.

 

6 opinii dla Dziennik Detektywa Uczuć – pomoc terapeutyczna CBT

 1. IWONA ZBRZEŹNA (zweryfikowany)

 2. Anonimowo (zweryfikowany)

  Polecam. Rewelacja.

 3. Magdalena G. (zweryfikowany)

  Rewelacyjna, zresztą jak wszystkie karty pracy

 4. Magdalena K. (zweryfikowany)

  Materiał zawarty w Dzienniku Detektywa Uczuć jest przygotowany profesjonalnie. Karty są napisane w sposób prosty i zrozumiały dla dziecka, do tego mają bardzo ładną szatę graficzną. Jestem bardzo zadowolona. Polecam!

 5. Renata Pusz (zweryfikowany)

 6. Magdalena Kosicka (zweryfikowany)

  Bardzo praktyczne narzędzie do pracy ze starszymi dziećmi i młodzieżą, czyli nastolatkami. Konkrety, przykłady pułapek myślowych. Jestem zadowolona. Dziękuję.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.