Autyzm – wczesne wykrywanie. Nowa metoda - Psychologia Dziecka

lenaO tym, że nasze dziecko jest autystykiem nie dowiadujemy się od razu. Najpierw, cieszymy się widząc zdrowe i śliczne dziecko. Nie martwi nas to, że jest ono może mniej ruchliwe i płaczliwe niż się spodziewaliśmy – wydaje nam się, że jest po prostu grzeczne. Dopiero później, między 2-6 rokiem życia, po serii badań i testów, spada na nas diagnoza- autyzm.

Nie jesteśmy w stanie autyzmu wykrywać szybko. Naukowcy pracują więc stale nad nowymi metodami, które usprawnią proces diagnostyczny i przyspieszą go. Pomoże to bowiem w leczeniu dzieci i szybszej terapii. Ostatnim odkryciem, które może sprawić, że wczesna diagnoza autyzmu będzie bardziej realna,  jest urządzenie, które pozwala na diagnozę autyzmu w 24 miesiącu życia. Zaletą urządzenia jest to, że dziecko nie jest narażone na stres związany z badaniami. Podłączamy urządzenie do jego ubranka, a dane przesyłamy diagnoście, który stawia diagnozę. W ten sposób można dowiedzieć się czy dziecko jest autystykiem szybciej i w warunkach domowych, a jeśli naukowcom udałoby się spopularyzować urządzenie, zestaw do diagnozy autyzmu można by kupić w ..każdej aptece.

Jak na razie, uzyskanie pewności co do tego, że dziecko jest chore na autyzm, zajmuje sporo czasu. Lekarze poddają dziecko serii testów i badań, które wskazują na chorobę bądź jej brak. Dla rodziców to wiele miesięcy życia w niepewności. Metoda opracowana przez LENA Foundation, pozwala na diagnozę w kilka tygodni. Oto jak działa:

Do ubranka dziecka, rodzice przymocowują niewielki, cyfrowy dyktafon – LENABaby (tak nazywa się zestaw do autodiagnozy domowej) zmieści się w niewielkiej, naszytej na śpioszki kieszonce. Dyktafon, nagrywa codziennie przez 16 godzin aktywność wokalną dziecka. Pod koniec dnia, rodzice wyciągają urządzenie ze śpioszków i dane przesyłają do Fundacji Lena, gdzie oprogramowanie analizuje dane z dyktafonu.

O tym, że wokalizacja dzieci z autyzmem różni się od wokalizy dzieci zdrowych wiadomo od dawna. Problemem była tu jednak logistyka- czyli to, jak monitorować wokalizację dziecka przez cały dzień. Urządzenie LENABaby działa z dokładnością na poziomie 91% różnicując dzieci z autyzmem od dzieci zdrowych oraz dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy.

LENABaby może być wykorzystywane nie tylko w diagnozie autyzmu, ale również do śledzenia postępów rozwojowych dziecka autystycznego. innymi słowy mówiąc, może być pomocna w terapii.Więcej informacji o urządzeniu i technologii na stronie LENA Foundation.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies