Dzieci niemieckie płaczą inaczej niż dzieci francuskie! Badania przeprowadzone na 30 francuskich i 30 niemieckich noworodkach ( w wieku od 2-5 dni) w ośrodkach naukowych we Francji i w Niemczech pokazały, że płacz noworodków różni się narodowościowo! Dzieci francuskie płacząc wznoszą głos ku wysokim tonom, płacz dzieci niemieckich opada w dół.
Jedyne wyjaśnienie tego faktu, jakie znaleźli naukowcy to wpływ głosu matki, który dziecko słyszy będąc jeszcze w łonie matki. Badania te udowadniają, że to co dziecko słyszy jeszcze jako płód ma wpływ na jego zachowanie po urodzeniu.
Słuch dziecka jest pierwszym ze zmysłów, które rozwija się w życiu płodowym. Płód nie słyszy jednak konkretnych wyrazów lecz intonacje. Dzięki pamięci słuchowej dziecko po urodzeniu rozpoznaje głos matki poprzez rozpoznawanie jej intonacji. Pamięć słuchowa odpowiadać ma też więc za brzmienie płaczu noworodka. Do tej pory uważano, że melodyka płaczu dziecka uzależniona jest od sposobu oddychania dziecka. Nowe badania wykazały jednak, że jest inaczej – dzieci płacząc starają się naśladować intonację matki. Słuch dziecka wykształca się w trzecim trymestrze ciąży. Może więc warto w tym okresie powstrzymać się od krzyków i wysokich tonów, dzięki czemu nasze dziecko będzie płakać w nieco łatwiejszy do zniesienia sposób.
źródło:mpg.de