Badacze wciąż próbują znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego niektóre dzieci cierpią na ADHD, podczas gdy inne nie mają problemów z koncentracją i uwagą. Szuka się wszelkich możliwych przyczyn zwiększających ryzyko ADHD, aby można było lepiej zapobiegać pojawianiu się deficytu uwagi u dzieci. Ostatnio, naukowcy wzięli na tapetę papierosy i ekspozycję płodu na nikotynę.
Wiadomo, że palenie papierosów koreluje pozytywnie z ADHD. Badania Timothy’ego Wilensa ze Szpitala Ogólnego Massachusetts potwierdziły, że dzieci, które cierpią na deficyty uwagi wcześniej zaczynają palić niż ich rówieśnicy i łatwiej ulegają uzależnieniu. A czy palenie może „wywołać” ADHD?
Aby to sprawdzić, naukowcy zbadali grupę ponad 2500 nastolatków. W trakcie badania analizowano poziom ołowiu w krwi nastolatka (jego wysoki poziom wywołuje objawy charakterystyczne dla zaburzeń nadaktywności i uwagi u dzieci), kwestię tego, czy dziecko zostało zdiagnozowane jako dziecko z ADHD oraz to, czy matka paliła w czasie ciąży. Po przeanalizowaniu danych okazało się, że palenie w czasie ciąży koreluje pozytywnie z ADHD u dziecka. Palenie matki w czasie ciąży, zwiększa ryzyko ADHD u dziecka o 140%. Jeśli do palenia matki dołożymy wysoki poziom ołowiu we krwi, ryzyko zaburzeń koncentracji i deficytów uwagi rośnie o 700% !
To kolejny argument za tym, aby matka porzuciła papierosy na czas ciąży (a najlepiej całkowicie rzuciła palenie). Niestety, przy okazji badań, nie zebrano danych dotyczących tego, czy matki nastolatków cierpiały na ADHD. Może być więc tak, że to palenie zwiększa ryzyko ADHD, ale może być też tak, że matki z zaburzeniami ADHD paliły (z przyczyn podanych na początku artykułu), a dziecku ADHD przekazane zostało przez dziedziczenie.
Mimo, iż nie znamy kierunku wpływu nikotyny na ADHD, to warto prewencyjnie nie palić w czasie ciąży.
źródło:child-psych.org