Nasza samoocena zaczyna kształtować się już w dzieciństwie i jest wynikiem przekonań na temat własnej osoby, wynikających z poprzednich doświadczeń. W swojej pracy bardzo często spotykam się z rodzicami, którzy uznają, że ich dzieci mają „niską samoocenę”. Rodzice przychodzą po poradę, jak wzmacniać mocne strony swoich pociech. Z kolei młode osoby, które trafiają do gabinetu, mają często trudne doświadczeniach rodzinne lub rówieśnicze i wymagają pracy nad kształtowaniem prawidłowego obrazu własnej osoby. Nauczyciele, pedagodzy pracujący w placówkach oświatowych każdego dnia obserwują, jak samoocena uczniów wpływa na efekty ich nauki. Chciałabym, aby karty pracy, które umieściłam w tym materiale, sprawdziły się w samodzielnej pracy młodzieży, a także były pomocne dla nauczycieli, rodziców i terapeutów.
Książka składa się z trzech modułów, które uznałam za istotne dla samooceny – aktualny obraz siebie, wizja siebie w przyszłości i ja w interakcji z innymi ludźmi. Moduły te są tożsame z tymi, które zawarłam w Niecodzienniku Samooceny dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz w Kartach Samooceny i Samopoznania.
- I moduł: „Poznaj się lepiej” jest najbardziej obszerny i to w nim koncentruję się na mocnych stronach nastolatka, pracy nad słabszymi stronami, poszerzaniu perspektywy, pokonywaniu trudności, dostrzeganiu własnych emocji i wartości.
- II moduł: „Ja i moje marzenia” został poświęcony spełnianiu marzeń i planów, realizacji celów, przyjrzeniu się nawykom, nauce umiejętności wprowadzania zmian oraz zadbania o swoje potrzeby.
- III moduł: „Ja i inni” to część, która ukazuje istotę więzi rodzinnych i interakcji społecznych ważnych dla kształtowania się samooceny nastolatka.
Niecodziennik SAMOOCENY dla nastolatków
Zapraszamy też do wysłuchania podcastu z autorką Niecodziennika:
Zobacz przykładowe strony:
Michalina Płotka
Psycholog, certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, od kilku lat działający w obszarze edukacji. Na co dzień związana z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, gdzie diagnozuje dzieci i młodzież, prowadzi warsztaty i konsultacje dla rodziców oraz superwizje dla nauczycieli. W gabinecie prywatnym pracuje indywidualnie z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Realizatorka programu Szkoła dla Rodziców, terapeutka TUS. W życiu prywatnym pasjonatka podróży, aktywności fizycznej i dobrego jedzenia.
Anonimowo (zweryfikowany) –