Dentofobia czyli strach przed dentystą dotyka 70% pacjentów. I to nie tylko tych najmniejszych. Niestety, jeśli zaczniemy bać się dentysty w dzieciństwie, strach ten zostanie z nami przez całe życie. W interesie rodziców zatem warto zadbać o to, by dziecko oswoić z dentystą i zarówno nie przeżywać scen i dramatów za każdym razem,kiedy trzeba będzie dentystę odwiedzić, jak i zadbać o to, by nasze dziecko już jako dorosła osoba nie bała się odwiedzać dentysty i dbała o zęby.
Dlaczego dziecko boi się dentysty?
W powstawaniu strachu przed dentystą u dziecka, najważniejsze są dwa mechanizmy:
- strach rodziców przed wizytą u dentysty
- nieprzyjemne wrażenia z pierwszej wizyty, które wywołują szok poznawczy i przeradzają się w fobię.
Skoro 70% osób boi się dentysty, to nic dziwnego, że wśród rodziców również zdarzają się dentofoby. Rodzic, który boi się dentysty bardzo często sam zaszczepia dziecku strach, zanim dziecko jeszcze zrozumie co będzie się u dentysty działo. Niepokój i lęk u dziecka wywołują:
- komunikaty od rodziców „nie bój się”, którymi rodzic chce uspokoić samego siebie (dziecko jeszcze się nie boi, bo nie wie czego miałoby się bać, jeśli jednak usłyszy komunikat „nie bój się” – wie, że coś niedobrego może je spotkać. Dostaje jakby nakaz tego, by się bać).
- komunikaty „nie będzie bolało” – obecnie, nowoczesne metody pozwalają na leczenie bez bólu. Jeśli jednak poinformujemy dziecko, że ból może się pojawić (a tak dzieje się, jeśli powiemy dziecku że nie będzie bolało), to dziecko mocniej przeżyje każdy dotyk.
- widoczny niepokój i strach u rodziców – dla dziecka rodzić jest ostoja i opoką. To on broni go przez złem świata – jeśli sam rodzic drży ze strachu, to oznacza to, że wydarzy się coś naprawdę przerażającego.
- specjalne przygotowania przed wizytą dentystyczną – wzmagają one napięcie i owocują kojarzeniem wizyty u dentysty z czymś szczególnym i niepokojącym.
Jak sprawić by dziecko nie bało się dentysty?
Pierwszy raz na wizytę wybrać się wcześnie, około 3 roku życia– im szybciej się przyzwyczai, tym mniejszy dyskomfort będzie odczuwać. Odwiedzając dentystę tak wcześnie mamy też szanse na to, że naprawimy ząbek zanim zacznie dziecko boleć – praca na bolącym zębie zawsze będzie bowiem dyskomfortem i może wzmóc lęk przed dentystą
Wybrać gabinet przyjazny dziecku – niektóre gabinety organizują wizyty adaptacyjne dla maluchów, mają zabawki i nagrody dla dzieci. W tym czasie dziecko może oswoić się z gabinetem, a przez brak zabiegu, nie tworzy negatywnych skojarzeń.
Nie przelewać własnego strachu na dziecko – wizytę u dentysty traktować jako przygodę. Nie mówić przy dziecku o bólu i strachu. Nie pocieszać dziecka, które jeszcze nie zdążyło się przestraszyć.
fot.:sardinelly/SXC.hu