Depresja młodzieży krakowskiej - Psychologia Dziecka

Prof. Jacek Bromba, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży CMUJ w latach 1981-1985 przeprowadził badania nad depresją u młodzieży. Prawie 20% z badanych wówczas siedemnastolatków cierpiało na depresję. Nowe badania profesora, przeprowadzone w tym samym temacie, na młodzieży krakowskiej wykazały, że ilość nastolatków z problemami depresyjnymi zwiększyła się i to sporo. Wśród siedemnastolatków, osób z problemami depresyjnymi jest 28%. Depresja dotyka też co czwartego trzynastolatka i 28% dziesięciolatków.

Depresja u dzieci i młodzieży, zaczęła być diagnozowana dopiero około lat 70 tych XX wieku. Wcześniej dzieci w ramach depresji nie były diagnozowane. Przyczyną było zarówno tabu kulturowe, jak i nieco inny obraz kliniczny depresji u dzieci i młodzieży. Dziesięciolatki z depresją nie miewają myśli samobójczych (tak często jak dorośli), nie wyrażają bezpośrednio smutku czy poczucia winy – symptomy są nieco bardziej subtelne i wyrażają się niemożnością nauki, niechęcią do zabawy (lub nieumiejętnością odczuwania zadowolenia z zabawy, zwiększoną płaczliwością i zmęczeniem. Objawy te, traktowane były jako wyraz zaburzeń nerwicowych, tymczasem często winą za takie zachowania i problem dziecka jest właśnie depresja.

Co przyczynia się do zwiększonej depresyjności u młodzieży?

  • wysoka presja otoczenia na wyniki szkolne
  • stres rywalizacyjny w szkole i na podwórku
  • kryzysy rodzinne
  • brak wsparcia w rodzinie
  • brak satysfakcjonujących kontaktów z rówieśnikami (brak grupy odniesienia)

Leczenie depresji u dzieci i młodzieży

W Polsce, dzieci cierpiące na zaburzenia depresyjne są dość rzadko diagnozowane. Rodzice zaniedbują problemy dziecka, kładąc je nakarm wieku lub problemów szkolnych. Tymczasem nie leczona depresja w wieku dziecięcym może przełożyć się na brak satysfakcjonującego życia jako dorosły. Najbardziej efektywną metodą leczenia depresji u młodzieży jest terapia rodzinna. Niestety, najczęściej dzieci leczone są farmakologicznie, co często nie przynosi właściwych efektów, bowiem leki przystosowane są do oddziaływania na osoby dorosłe.

Depresja endogenna u dzieci

Nie zawsze istnieje przyczyna depresji u dzieci (czyli nie zawsze jest to depresja reaktywna). Bywa też tak, że dziecko cierpi na depresję endogenną, wynikającą z zaburzeń biochemicznych, hormonalnych, organicznych. W przypadku takiej odmiany depresji, dziecku konieczna jest pomoc psychologiczna i psychiatryczna.

Więcej o tym, jak pomóc dziecku w depresji.

Możesz zajrzeć również do naszego sklepiku:
https://psychologiadziecka.org/sklep

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zarządzaj plikami cookies